birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 17.09.2018 10:57

CHP'li Tekin: İş yeri kiralarında stopaj kaldırılsın

CHP'li Tekin: İş yeri kiralarında stopaj kaldırılsın

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, “ağır ekonomik kriz altında ezilmekte olan esnaf ve sanatkârlarımıza bir nebze dahi olsa destek olmak amacıyla kira üzerinden alınan stopaj vergisinin acilen yasalarımızdan kaldırılması gerektiğini” söyledi.

CHP Milletvekili Gürsel Tekin'in hazırladığı kanun teklifinin gerekçesi şöyle;

“Devlet vergi kaydı olmayan, takipte ve kontrolde zorlanacağı işyeri sahipleriyle uğraşmak yerine elinin altındaki kiracılardan vergi toplamayı yeğlemiştir. Ne var ki esnafı, tüccarı, yatırımcıyı teşvik etmesi gereken devlet, dengesiz ve adaletsiz vergi politikaları sayesinde, kendi vatandaşının cesaretini kırmış, onu adeta canından bezdirmiştir.

Esnafımız, bir iş kurup daha satış dahi yapmadan borçlandırıldığı ağır vergilerle, ailesine, çocuklarına götüreceği rızkı peşinen elinden alınıyor. Esnaf kazansın, kazanmasın bir işyeri açtığı andan itibaren maliyece tahakkuk ettirilen ağır vergi kâbusuyla karşı karşıya kalıyor. TESK verilerine göre, “geçen yılın Ağustos ayından bu yılın Ağustos sonuna kadar 200 bin esnaf ve sanatkâr işletmesi kapandı.

Her gün açtıkları dükkânları siftah dahi yapmadan kapatmak zorunda kalan esnaf, ekonomik kriz yüzünden bırakın para kazanmayı, kira masraflarını dahi çıkaramıyor. Yapılan kira sözleşmeleri net kira üzerinden belirleniyor ve vergi yükü de mülk sahibinin değil, kiracı durumundaki esnaf ve sanatkârın üzerinde kalıyor. Kira gelirinden doğan vergiyi, kira gelirini elde eden mükellef değil, kiracı konumundaki ticaret erbabı ödüyor.

2017 yılında işyeri kiralarından kesilen toplam stopaj vergisi 7,5 milyar lira. Yani, işyerleri kira olan esnaf ve sanatkârlar, ticari faaliyetlerinden dolayı zarar dahi etseler, bir başkasına ait olan bu vergiyi ödemek zorunda kaldılar. Daha da ötesi vergiyi esnaf ödüyor ama kâğıt üzerinde işyeri sahibi ödemiş gözüküyor. “İş yeri sahipleri beyanname veriyor ancak vergi ödemedikleri gibi üstüne bir de vergi iadesini alıyorlar.

Esnaf ve sanatkârlarımızı bu yükten kurtarmak için Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. Maddesi’nde yapılacak bir değişiklik, kira ve stopaj vergisinin mevzuatlardan çıkarılmasıyla ciddi bir rahatlama yaratılacaktır. Yapılacak bu değişiklikle ağır ekonomik kriz altında ezilmekte olan esnaf ve sanatkârlarımıza çok önemli bir destek sağlanacağı gibi, piyasa şartlarında yüksek kira maliyetlerinin de düşmesine vesile olacaktır. “

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız