birgün

21° AÇIK

CHP’li Torun açıkladı: Kadir Aydar davasında sahte delil skandalı

Adana'da görevden alınan Ceyhan Belediyesi Başkanı Kadir Aydar hakkında devam eden yargılama sürecine ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, Aydar’ın aylarca tutuklu kalmasına neden olan iki kişi arasındaki telefon görüşmesi kaydının, yazıya dökülürken tahrif edildiği ve başkan aleyhinde delil olarak kullanıldığının tespit edildiğini bildirdi. Torun, “Davanın peşini bırakmayacağız” diye konuştu.

GÜNCEL 18.05.2022 13:55
CHP’li Torun açıkladı: Kadir Aydar davasında sahte delil skandalı
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, görevden alınan Ceyhan Belediye Başkanı Kadir Aydar hakkında devam eden yargılama sürecinin bir skandallar zincirine dönüştüğünü söyledi. Aydar aleyhinde delil olarak sunulan görüşme kayıtlarının yazıya dökülürken değiştirildiğini ve bunun mahkemede ispat edildiğini açıklayan Torun, “Kadir Aydar’ın aylarca tutuklu kalmasına neden olan tapelerin uydurma olduğu ortaya çıktı. Belediye başkanımıza karşı bu yapılan açık bir FETÖ taktiğidir” dedi.

Parti olarak Aydar’ın yanında olduklarını kaydeden Torun, “Başkanımıza karşı bu zulmü yapanlar, bağımsız ve tarafsız yargı önünde mutlaka hesap verecektir. Davanın sonuna kadar takipçisi olacak ve asla peşini bırakmayacağız” dedi.

Torun, yazılı açıklamasında şu değerlendirmelerde bulundu:

"Seçilmiş Ceyhan Belediye Başkanımız Kadir Aydar hakkında yaklaşık iki yıl önce başlatılan hukuksuz süreç, gelinen aşamada bir skandallar zincirine dönüşmüştür. Şu ana kadar, hakkındaki iddiaların hiçbiri ispatlanamayan başkanımızın ceza almasını sağlamak için her yola başvurulmuş, işin ucu sahte delil yaratmaya kadar götürülmüştür.

‘SAHTE DELİL ORTAYA ÇIKTI’

Şöyle ki; başkanımızın aylarca tutuklu kalmasına neden olan, iki kişi arasındaki telefon görüşmesi kaydının, yazıya dökülürken tahrif edildiği ve başkanımız aleyhinde delil olarak kullanıldığı açıkça tespit edilmiştir. İki kişi arasında bir borç meselesinin konuşulduğu söz konusu görüşme kaydının başkanımız ile hiçbir bağlantısı olmamasına rağmen, sanki bağlantılıymış gibi gösteren sahte bir delil yaratılmıştır. Başkanımız bu uydurma delil nedeniyle aylarca hapiste kalmıştır. Bu kaydın sahte olduğu mahkeme huzurunda tapelerin dinlenmesi sonucunda belirlenmiş, jandarma kriminal incelemesiyle de gerçek görüşme içeriği ortaya çıkarılmıştır.

‘BOYUN EĞMEYECEĞİZ’

Açıkça söylüyoruz: Belediye başkanımıza karşı bu yapılan açık bir FETÖ taktiğidir. Birileri hala FETÖ taktiği ile itibar cellatlığı, iftira ile mahkûmiyet yargılaması yapmak istemektedir. Devlet içinde FETÖ’cü arayanların önce aynaya bakması gerektiği bu davayla bir kez daha ortaya çıkmıştır. Ancak biz bu FETÖ taktiklerine boyun eğmeyeceğiz. Cumhuriyet Halk Partisi olarak başkanımızın yanındayız. Başkanımıza karşı bu zulmü yapanlar, bağımsız ve tarafsız yargı önünde mutlaka hesap verecektir. Davanın sonuna kadar takipçisi olacak ve asla peşini bırakmayacağız."

Kadir Aydar'ın Ceyhan Belediyesi'nde usulsüzlük yapılarak, 'kaçak yapılara göz yumulduğu ve iskanı olmayan binalara iskan verildiği' iddiasıyla başlatılan dava kapsamında yargılanmasına devam ediliyor.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol