CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, erken seçim gündemine ilişkin yaptığı değerlendirmede “Kasım ayında olabilir gibi tahminlerimiz vardı ama şu anda yasal seçim takvimine baktığınızda kasım ayına yetişmesi zor görünüyor" ifadelerini kullandı. CHP'nin cumhurbaşkanı adayının Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu söyleyen Torun, "Son karar 6'lı masanın" dedi.

CHP'li Torun'dan 'erken seçim' sorusuna cevap: Zor görünüyor

CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, tv100'de yayınlanan Pazar Siyaseti programında erken seçim, cumhurbaşkanlığı adaylığı ve Yüksek Seçim Kurulu (YSK) gündemine dair önemli açıklamalarda bulundu.

Program sunucusu Pınar Işık Ardor'un "Artık CHP erken seçim söylemini bundan sonra yapmayacak diyebilir miyiz?" sorusuna "Yasal seçim takvimine baktığımızda şuan için öyle görünüyor" yanıtını veren Torun, "Kasım ayında olabilir gibi tahminlerimiz vardı ama şu anda yasal seçim takvimine baktığınızda kasım ayına yetişmesi zor görünüyor. Olsa olsa belki erken diyebileceğimiz nisan veya mayıs olabilir" ifadelerini kullandı.

Torun, CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu’nun “Bizim elimizdeki seçmen bilgileri YSK’nin elinde yok” sözlerine ise “Sayın genel başkanımızın anlatmak istediği şu; YSK’nın verilerini alıyoruz, biz de örgütlerimiz aracılığı ile bunları işliyoruz eksikler hatalar varsa bunların düzeltilmesi talebinde bulunuyoruz. Bütün verilere hakimiz şu anda. YSK’nın elinde birçok hatalı veri var, yanlış veri var. Biz YSK’dan aldığımız verileri örtüştürüyoruz. YSK'da yok bu veriler. Biz verileri YSK’dan aldık, herkese veriyor. Gizil saklı veriler değil her vatandaşın her siyasi partinin alabileceği bilgiler” ifadeleriyle açıklık getirdi.

'ADAYIMIZ KILIÇDAROĞLU'

CHP'li Torun, 6'lı masanın adayı ile ilgili tartışmalara ise "Bizim düşüncemiz, irademiz Sayın Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun aday olması ama buna 6’lı masa karar verecek. Kendi arasında müzakere edecek." yanıtını verdi.