birgün

12° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Torun'dan İLBANK açıklaması: Ortaya çıkan tablo partizanlığın belgesidir

İller Bankası’nın 2020 yılındaki hibe desteklerinin yüzde 99’unun Cumhur İttifakı belediyelerine verildiğini hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun, "Ortaya çıkan bu tablo, partizanlığın belgesidir. İLBANK’ın musluğu, açıkça iktidar belediyelerine bağlanmıştır" dedi.

SİYASET 23.02.2022 14:00
CHP'li Torun'dan İLBANK açıklaması: Ortaya çıkan tablo partizanlığın belgesidir
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, “İLBANK’ın 2020 raporuna göre; yerel yönetimlerin 102 projesine yüzde 100 hibe desteği verilmiş. 132 milyon liralık bu projelerin yüzde 99’u ise Cumhur İttifakı belediyelerine ait. Ülke nüfusunun yarıdan fazlasını yöneten muhalefet belediyelerine verilen destek ise sadece yüzde 1. Ortaya çıkan bu tablo, partizanlığın belgesidir. İLBANK’ın musluğu, açıkça iktidar belediyelerine bağlanmıştır” dedi.

CHP Ordu Milletvekili Torun, bugün yaptığı açıklamada, İller Bankası’nın (İLBANK) 2020 yılındaki hibe desteklerinin yüzde 99’unun Cumhur İttifakı belediyelerine aktarıldığını hatırlattı. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın "Belediyeler arasında ayrım yapmıyoruz” sözlerini hatırlatan Torun, “Vatandaş adına soruyoruz: Bizim belediyelerimizin yüzlerce talebini reddedip tüm kaynakları kendi belediyelerinize aktarmak, ayrımcılık değil de nedir" diye konuştu.

'PARTİZANLIĞIN BELGESİ'

Torun, şunları söyledi:

"Çevre Bakanlığı’nın, son üç yıldaki araç yardımlarının yüzde 97’sini Cumhur İttifakı belediyelerine yaptığını ortaya çıkarmıştık. Yine aynı bakanlığın, milyonlarca liralık nakdi yardımlarının Cumhur İttifakı’na aktardığını açıkladık. Şimdi yeni bir skandalla karşı karşıyayız. Belediyelerin bankası İLBANK’ın 2020 raporuna göre; yerel yönetimlerin 102 projesine yüzde 100 hibe desteği verilmiş. 132 milyon liralık bu projelerin yüzde 99’u ise Cumhur İttifakı belediyelerine ait. Ülke nüfusunun yarıdan fazlasını yöneten muhalefet belediyelerine verilen destek ise sadece yüzde 1.

“İLBANK’IN MUSLUĞU, AÇIKÇA İKTİDAR BELEDİYELERİNE BAĞLANMIŞTIR”

Ortaya çıkan bu tablo, partizanlığın belgesidir. İLBANK’ın musluğu, açıkça iktidar belediyelerine bağlanmıştır. Bir süre önce Çevre Bakanı’na, ‘Hangi belediyelere ne kadar kredi verdiniz’ diye sormuştum. Gelen cevapta, ‘ticari sır, açıklayamayız’ denilmişti. Ama artık mızrak çuvala sığmıyor. Artık görüyoruz ki mesele ticari sır değil, mesele partizanlıkmış. Erdoğan, bir konuşmasında ‘Belediyeler arasında ayrım yapmıyoruz’ demişti. Vatandaş adına soruyoruz: Bizim belediyelerimizin yüzlerce talebini reddedip tüm kaynakları kendi belediyelerinize aktarmak, ayrımcılık değil de nedir?"

ANKA

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol