birgün

9° PARÇALI BULUTLU

CHP'li Torun: Erdoğan felaket anında fırsatçılık, afet yerinde partizanlık yaptı

Afetlerden zarar gören yurttaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı’nı eleştiren CHP’li Seyit Torun, “Erdoğan felaket anında fırsatçılık, afet yerinde partizanlık yapmıştır” diye konuştu.

SİYASET 13.08.2021 16:13
CHP'li Torun: Erdoğan felaket anında fırsatçılık, afet yerinde partizanlık yaptı
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, afetlerden zarar gören yurttaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına dair Cumhurbaşkanı Kararı’na ilişkin, “Erdoğan felaket anında fırsatçılık, afet yerinde partizanlık yapmıştır”” dedi.

Torun, “Feriştahınız da gelse belediyelerimizin yardımlarına engel olamadınız, olamayacaksınız. Vesayetçi anlayışa pabuç bırakmayacağız” ifadelerini kullandı.

CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, yangın ve sel afetlerinden zarar gören vatandaşlar için yardım kampanyası başlatılmasına ilişkin Cumhurbaşkanı Kararı’nı değerlendirdi.

Torun, kararla belediyelerin afetlerden sonra nakdi yardım toplamasının engellendiğini belirterek şöyle konuştu:

“Cumhuriyet tarihinin en büyük orman yangınlarının ardından maalesef en büyük sel felaketlerinden birini yaşıyoruz. CHP olarak, sel felaketi haberini alır almaz çalışmalara başladık. Belediyelerimiz, bölgeden gelen talepleri karşılamak için seferber oldu. Şu an itibarıyla sel bölgelerine 107 araç ve 214 personel desteği gönderildi. Bunun yanında 15 TIR su, 10 bin gıda kolisi, 50 bin ekmek, onlarca jeneratör, binlerce kıyafet ve temizlik malzemesi bölgeye ulaştırıldı.

‘VATANDAŞTAN PARA İSTEYECEK KADAR ACİZ HALE GELMİŞTİR’

Belediyelerimiz, maruz kaldığımız her afette, birlik ve beraberlik anlayışıyla elinden gelen desteği sağlamaktadır, sağlamaya da devam edecektir. İktidar sahipleri de milletimiz için tüm imkânlarını seferber etmek zorundadır. Ancak üzülerek ifade ediyorum ki; vatandaşın destek beklediği bu iktidar, vatandaştan para isteyecek kadar aciz hale gelmiştir. Mültecilere 40 milyar dolar harcamakla övünen, ancak can derdindeki vatandaşa destek yerine IBAN gönderen bir iktidar, artık tek kelimeyle çürümüştür. Vatandaş kendi sorununu kendi parasıyla çözecekse siz niye varsınız? Topladığınız vergileri nereye harcadınız? Milletin parasını kimlere yedirdiniz ki şimdi çıkmış vatandaştan para istiyorsunuz?

‘YARDIM KAMPANYALARINI KOORDİNE ETME YETKİSİNİ DE AFAD’A, YANİ KENDİSİNE AKTARDI’

Resmi Gazete’deki kararla Erdoğan, sadece halka IBAN vermekle kalmadı. Erdoğan’ın asıl niyetini ve felaket anında bile nasıl fırsatçılık yaptığını açıklamak isterim.3 Şubat 2021’de yine Resmi Gazete’de yayımlanan kararla depremler sonrasında yardım kampanyası başlatma yetkisi AFAD’a verilmişti. Erdoğan şimdi, yangın ve sellerden sonra insani yardım kampanyalarını koordine etme yetkisini de AFAD’a, yani kendisine aktardı. Belediyelerin yardım hesabı açması engellendi, yardımların da AFAD’a aktarılması istendi. Bunun anlamı şudur: Belediyelerin nakdi yardım toplama ve dağıtma yetkisi elinden alınmıştır. Yani Erdoğan, afet yerinde bile partizanlık yapmanın derdine düşmüştür. Çünkü iktidarın siyasi hırsı, artık gözünü de kör etmiştir. Erdoğan’a sesleniyorum: ‘Feriştahınız da gelse belediyelerimizin yardımlarına engel olamadınız, olamayacaksınız. Bu bir vesayetçi anlayıştır ve biz bu vesayetçi anlayışa asla pabuç bırakmayacağız.’

Pandemi sürecinde, bu milletin 15 milyon liralık bağışına el koyma acizliğini gösterdiniz. Bundan sonra da ne yaparsanız yapın, hangi engeli çıkarırsanız çıkarın; tek tek aşacağız. Vatandaşlarımız müsterih olsun: Bizim belediyelerimizin yeri sizin yanınızdır.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol