CHP'li Tüm'den AKP'li Tayyar'a sert tepki: AKP FETÖ’yle mücadelede günah çıkarıyor!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Balıkesir Milletvekili Mehmet Tüm, Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar’ın katıldığı bir televizyon programında “Milyon doları veren FETÖ’cü serbest bırakılıyor” ifadelerini Meclis gündemine taşıdı.

‘AKP FETÖ’yle mücadelede günah çıkarıyor, topu yargıya atmaya çalışıyor!’

AKP’li Şamil Tayyar Beyaz TV’de katıldığı bir programda FETÖ'den tutuklu iş adamlarının milyon dolarlar vererek itirafçı adı altında tahliye edildiğini belirtmesi üzerine sosyal medyada çok sayıda tepki geldi. Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP’li Mehmet Tüm, şunları söyledi:

“Cumhuriyet Halk Partisi olarak, AKP’nin FETÖ’yle mücadelesinde samimi olmadığını, davalarda çok ciddi skandalların, mağduriyetlerin, adaletsizliklerin yaşandığını birçok kez dile getirdik. Olağanüstü halde hukuksuzluğun olağan hale getirildiğini defalarca belirttik. Toplumdan ve bizlerden gelen tüm bu itirazlara rağmen, AKP hiçbir yapıcı adım atmadı, FETÖ’yle mücadeleyi muhaliflere gözdağı olarak kullandı. 15 Temmuz’la hesaplaşacağını belirterek 20 Temmuz’da kendi darbesiyle toplumsal muhalefeti sindirmeye çalıştı. Şimdi erken seçim tartışmalarının yapıldığı bir ortamda, AKP’liler her nedense günah çıkarırcasına topu yargıya atmaya çalışıyorlar.”

‘Askeri öğrencilerin suçu milyonlarca dolarının olmaması mı?’

“AKP’li bir vekil çıkıp FETÖ borsası oluştuğunu, FETÖ’cülerin milyonlarca dolar paralarla itirafçılık adı altında tahliye edildiğini itiraf ediyor ve ‘FETÖ’yle mücadelede bir problem var’ diyor. FETÖ’yle mücadelede problem sizsiniz! Yargı bağımsızlığını, devlette liyakati, basın özgürlüğünü, ülkede demokrasiye ait ne varsa yok ettiniz. 120 binden fazla kamu emekçisini işinden ekmeğinden edip açlığa terk ettiniz ama milyonlarca doları var diye azılı FETÖ’cülerin serbest bırakılmasını izliyorsunuz. Hukuksuzca içeri attığınız insanların suçu FETÖ borsasında itirafçılık anlaşması yapmaması mıdır? Askeri öğrencilerin suçu milyonlarca dolarlarının olmayışı mıdır? Bu yaşadıklarımız bir insanlık utancıdır” dedi.

‘FETÖ’cülerin parayla serbest bırakılması hangi adalet anlayışının sonucudur?’

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e yazılı soru önergesi veren CHP’li Mehmet Tüm, şu soruları iletti:

  1. Tayyar’ın sözünü ettiği ‘FETÖ borsası’ nedir, Bakanlığınızın konuya ilişkin herhangi bir araştırması var mıdır, kurumunuza herhangi bir şikâyet ulaşmış mıdır?
  2. FETÖ davalarında ‘itirafçı’ olduğu gerekçesiyle tahliye edilen kişi sayısı kaçtır? Bu tahliyelerin mahkemeler ve bulundukların bölgelere göre dağılımı nedir?
  3. Bahsi geçen ‘itirafçılık adı altında tahliye’ düzenine ilişkin HSK’ye yapılan başvuru veya suç duyurusu sayısı nedir?
  4. Görevi kötüye kullanma ve rüşvet suçlamasıyla hakkında soruşturma başlatılan hâkim veya savcı sayısı kaçtır?
  5. Bakanlığınız itirafçılık sistemini nasıl denetlemektedir? İtirafçılığa ilişkin herhangi yasal düzenleme yapılacak mıdır?
  6. 100 binden fazla kamu emekçisi hukuksuz yere işten atılırken, FETÖ tutuklusu kişilerin parayla serbest bırakılması hangi adalet anlayışının sonucudur?
  7. Suçunu bilmeden cezaevine atılan insanların suçu milyonlarca dolarının olmayışı mıdır? Askeri öğrencilerin suçu FETÖ borsasında itirafçılık anlaşması yapmaması mıdır?