CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, tütün üreticilerinin içinde bulunduğu durumu, TBMM kürsüsünden, "üreticilerimizi büyük sigara kartellerine feda ettiniz” sözleriyle anlattı.

CHP'li Tutdere: Tütün üreticilerimizi büyük sigara kartellerine feda ettiniz

CHP Adıyaman Milletvekili Abdurrahman Tutdere, tütün üreticilerinin içinde bulunduğu durumu, TBMM kürsüsünden anlattı. Tütün üreticisinin AKP’nin önerdiği kooperatif ile yabancı kartellerle yarışamayacağını anlatan Tutdere, “Sonucun belli olduğu boks maçında ringe, Sam ile Abuzer amcayı çıkardınız. Tütün üreticilerimizi büyük sigara kartellerine feda ettiniz” dedi.

Tutdere, yetkisiz tütün ticaretine hapis cezası getiren düzenlemenin 6 aylığına ertelenmesini de içeren torba yasa görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulu’nda dün söz aldı. Tütün üreticilerinin sorunlarını bir kez daha gündeme getiren Tutdere, TBMM kürsüsünden, Amerikalı tütün üreticisinin ağır sıklet bir boksör, Türk üreticinin ise tüy sıklet bir boksör olarak düzenlendiği bir fotoğraf gösterdi.

Tutdere, “Sonucun belli olduğu boks maçında ringe, Sam ile Abuzer amcayı çıkardınız. Tütün üreticilerimizi büyük sigara kartellerine feda ettiniz” sözleriyle AKP’nin yetkisiz tütün ticaretine getirdiği hapis cezasına tepkisini gösterdi.

Söz konusu düzenlemeyi proteston eden tütüncülerin tutuklandığını anımsatan Tutdere, “Bu hapis cezasına tepki gösterdiler. Tabii bu tepkilerden sonra AKP, her zamanki gibi zora ve şiddete başvurdu. Tütüncüleri tutuklayarak cezaevine gönderdi” dedi.

Yanında getirdiği yaprak tütün ve ekmeği TBMM kürsüsünden gösteren Tutdere, şunları söyledi:

“Adıyaman ve sarmalık tütününün yetiştirildiği bütün illere baktığımızda; sarmalık tütün insanların emeği, insanların ekmeği. Dolayısıyla sizin bu ekmeğe getirmiş olduğunuz hapis, insanlarda ciddi bir infiale sebebiyet verdi. İnsanlar kendi ekmeğine sahip çıkmak adına, onurlarıyla meydanlara çıktılar. Bu insanların ekmeğine hapis getirmek vicdansızlıktır, hukuksuzluktur.

“YERLİ TÜTÜNE HAPİS CEZASINI ORTADAN KALDIRIN”

Tütün ticaretine 3 ila 6 yıl hapis cezası getiren yasayı bir hukukçu olarak, bir Adıyamanlı olarak kabul etmiyorum. Bu hapis cezasının, yerli tütün için Türkiye'deki bir mevzuatta yer almasını anlamak mümkün değil. Bir an evvel Türkiye'deki bu millî ve yerli tütüne getirmiş olduğunuz hapis cezasını tamamen ortadan kaldıracak çalışmaları yapmak zorundasınız. Bu ayıbı, tütüne ve tütüncüye siz yaşattınız. Bu ayıptan bu ülkeyi kurtarın.”

“HAPİS CEZASINI SAVUNDULAR”

AKP’li milletvekilleri ise “2017'de biz, sarmalık tütün için kooperatifler yolunu açtık. Vergide indirim yaptık. Dolayısıyla artık bu saatten sonra tütün ticaretinde hapis olması normaldir” diyerek tütüncüye getirilen hapis cezasını savundular.

“VERGİ İNDİRİMİ YERLİYE YOK”

Abdurrahman Tutdere ise sözlerini şöyle sürdürdü;

“Siz bu vergi indirimini, tesisleşmedeki düzenlemeleri sadece yerli tütün üreticileri için yapmadınız. Şu anda tamı tamına 18 tane uluslararası şirket yetki almış, çalışmalarına başlamış. Philip Morris, JTI, British Amerikan’da bu şirketler arasında. Piyasanın bu üç büyük devi başta olmak üzere uluslararası şirketler, vergi indiriminden faydalanmak için hemen harekete geçtiler ve piyasayı ele geçirdiler. Zaten Türkiye'deki sarmalık piyasa da sigara piyasası da tütün piyasası kimin elinde? Bu uluslararası kartelin elinde. Sizin getirmiş olduğunuz, üreticiye dayattığınız çözüm, çözüm değildir. Sarmalık tütüne ilişkin çıkarmış olduğunuz kooperatif yönetmeliği ölü doğdu.

“ADIYAMAN TÜTÜNCÜSÜ 50 KİLOLUK BOKSÖR”

İşte AKP’nin sarmalık tütün üreticileri için getirdiği çözüm önerisinin fotoğrafı. Bir tarafta 150 kiloluk bir boksör, -uluslararası tekeller, karteller bir tarafta-, bir tarafta 50 kiloluk bir boksör, -Adıyaman tütüncüsünün kurmuş olduğu kooperatifler-.

Şimdi siz bunları aynı ringe çıkarmışsınız. ‘Kooperatifleri getirdik. Üretici kooperatifini kursun, yoluna devam etsin’ diyorsunuz. Nasıl devam edecek arkadaşlar, bu maçın sonucu zaten belli. Kuralı kim koymuş? Karteller koymuş, uluslararası şirketler koymuş. Siz bu maçtan yerli tütün üreticisinin galip çıkacağına inanıyor musunuz? Bu nasıl bir akıl, bu nasıl bir mantık? Eğer iktidar olarak gerçekten bu sorunu çözmek istiyorsanız sarmalık tütün üreticilerini koruyacak hukuk mekanizmalarını geliştireceksiniz ve özel bir vergi sistemi getireceksiniz.

“TÜTÜN ÖZGÜRLEŞECEK”

Yerli tütün üreticisinin kuracağı kooperatif, dev sigara kartelleriyle yarışamaz. Bunlar Türkiye'nin Tekel’ini yuttular. Devletin tekelini yutan sigara şirketleriyle Adıyamanlı tütün üreticisinin kuracağı kooperatifler nasıl yarışacak? Hepimizin bu işe samimiyetle yaklaşması lazım. Biz, CHP olarak bu sorunun çözümü için her türlü katkıyı sunmaya hazırız. Biz her zaman tütüncünün yanında olduk, bundan sonra da yanında olmaya devam edeceğiz; onların sesi olmaya devam edeceğiz. CHP iktidarında biz, sizin getirmiş olduğunuz bu 3 yıldan 6 yıla kadar olan hapis cezası kanununuzu yırtıp tarihin çöplüğüne atacağız. Tütün özgürleşecek, üretici özgürleşecek.”

(ANKA)