birgün

10° PARÇALI BULUTLU

CHP'li vekil Meclis'e taşıdı: Atamalar bir an önce yapılmalıdır

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, eğitimde yaşanan sorunları Meclis'e taşıdı. Atamalarla ve taşımalı eğitimle ilgili sorunlara değinen Gürer, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer'in yanıtlaması istemiyle bir soru önergesi verdi.

EĞİTİM 01.11.2021 10:46
CHP'li vekil Meclis'e taşıdı: Atamalar bir an önce yapılmalıdır
Abone Ol google-news

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, eğitimle ilgili sorunlar ile öğretmen, öğrenci, taşımalı eğitim alan öğrenciler ve diğer konularla ilgili sayısal verilerin açıklanması istemiyle Milli Eğitim Bakanlığı'na yazılı soru önergesi verdi.

Gürer, Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde şu sorulara yanıt istedi:

- İlk, ortaöğretim ve liselerde çalışmak üzere taşeron, sözleşmeli ve kadrolu memur olarak işe alınan temizlik görevlisi sayısı kaçtır?

-Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında İŞKUR tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na güvenlik ve temizlik görevlisi olarak alınacak 50 bin görevliden temizlik görevlisi olarak çalışacak kişilerin sayısı kaçtır?

- MEB'e bağlı görev yapan kadrolu, sözleşmeli, vekil, geçici öğretmen dağılımlı sayısı kaçtır?

- Öğretmen açığı var mıdır?

- Branş öğretmen sayısı yeterli midir?

- Taşımalı eğitim alan öğrenci sayısı kaçtır?

- 2021 -2022 eğitim ve öğretim yılında öğrenci yetersizliği nedeniyle eğitime açılmayacak okul var mıdır? Varsa sayısı kaçtır?

- İlk, ortaöğretim ve liselerde TYP kapsamında işe alman, daimi işçi ve taşeron olarak çalışan kaç kişi vardır?

- Sürekli kadrolu işçi ve memur olarak MEB’e bağlı kaç çalışan vardır?

- 2021-2022 eğitim ve öğretim yılında faaliyet gösteren toplam okul sayısı kaçtır?

- Temizlik, hizmet görevlisi olmayan okul var mıdır?

- TYP kapsamında İŞKUR tarafından Milli Eğitim Bakanlığı'na güvenlik ve temizlik görevlisi olarak alınacak temizlik görevlilerinin sürekli kadroya alınması düşünülmekte midir?”

114 BİN SÖZLEŞMELİ ÖĞRETMEN

CHP'li vekil Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Bakan Özer, bakanlıklarına bağlı resmi kurumlarda görev yapan kadrolu öğretmen sayısının 774 bin 536, sözleşmeli öğretmen sayısının ise 114 bin 1 olduğunu açıkladı.

Bakan Özer, eğitim öğretim hizmetleri sınıfı dışındaki unvanlarda kadrolu ve sözleşmeli statüde görev yapan personel sayısının da 79 bin 451 olduğunu belirtti.

TAŞIMALI ÖĞRENCİ SAYILARI

Eylül 2021 tarihi itibariyle resmi ve özel okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise okul sayıları ve yaygın eğitim (resmi) kurum sayıları toplamı 71 bin 711 olduğunu kaydeden Özer, “2020-2021 eğitim öğretim yılı öğrenci taşıma uygulaması kapsamında ilköğretim 694.654, ortaöğretim 483.603, özel eğitim 122.121 olmak üzere toplam 1.300.378 öğrenci taşınmıştır” açıklamasında bulundu.

Gürer, taşımalı eğitimin farklı sorunlar ürettiğini, göçleri tetiklediğini, köy okullarının kapanmasına neden olduğunu, veli -okul ilişkisini daralttığını, ilköğretim çağında çocukların gidiş-geliş, yemek sorunları oluştuğunu belirtti. Gürer, "Bu uygulama köy okullarında öğrenci sayısı düşüklüğüne bakılmadan köyde eğitime dönüştürülmelidir. Öğrenci okuluna, köyünde, mahallesinde gidebilmelidir. Öncelikle kırsalda bu anlamda çalışma başlatılmalıdır. Taşımalı eğitim, kapanan köy okullarını anlatıyor” diye konuştu.

20 BİN 603 ATAMA YAPILDI, 15 BİN ATAMA DAHA YAPILACAK

Özer, “Eğitim kurumlarının öğretmen ihtiyacı bakanlığımıza kullanım izni verilen öğretmen kadroları çerçevesinde karşılanabilmektedir. 2021 yılı içinde 3713 sayılı Terörle Mücadele Kanunu gereği şehit yakını ataması, engelli öğretmen ataması, 2828 sayılı Sosyal Hizmetler Kanunu kapsamında korunmaya muhtaç çocuk ataması, milli sporcu ataması ve ilk atama olmak üzere toplam 20 bin 603 öğretmen ataması yapılmıştır. Son olarak bakanlığımıza bağlı eğitim kumrularına 15 bin 000 sözleşmeli öğretmen ataması planlanmış olup, atamaya ilişkin ön başvurular ve sözlü sınav merkezi tercihleri 27/09/2021-08/10/2021 tarihleri arasında alınmıştır” dedi.

Gürer, öğretmen açığı karşısında alımların yetersiz kaldığını ve daha çok atamanın şart olduğunu söyledi.

ENGELLİ ÖĞRETMEN ATAMASI

Bakan Özer, "Ayrıca 2021 Şubat ayında 500 engelli öğretmen ataması yapılmış olup, Aralık ayında da yapılması planlanan 750 engelli öğretmen atamasına ilişkin duyuru yayımlanmıştır” dedi. CHP'li vekil Gürer, engelli öğretmen atamalarının yetersiz olduğunu, 750 engelli öğretmen alım sayısı artırılması gerektiğini söyledi.

42 BİN TYP’Lİ

Bakan Özer, Toplum Yararına Programlar (TYP) kapsamında 42 bin personelin 81 il emrine dağıtımının yapıldığını da açıklamalarına ekledi. CHP’li Gürer MEB çalışanların sürekli işçi kadrosuna alınması gerektiğini belirtip, işçilerin geçici çalıştırılması ve kadro verilmemesi ciddi bir haksızlık olduğunu ifade etti.

GÜRER: 'ÖĞRETMEN AÇIĞI DERHAL KAPATILMALI'

Önergeyi Meclis'e taşıyan Gürer, atama bekleyen 500 bine yakın öğretmen olduğunu, buna karşın okulların öğretmen ihtiyacının da en az 100 bin olduğunun, ifade edildiğini aktardı. Gürer, "Okullar açıldı. Bakan yeni öğretmen ataması için çalışmadan söz ediyor. Atamalar bir an önce yapılmalıdır” diye konuştu.

ÖĞRETMENLER ARASINDA STATÜ AYIRIMI OLMAMALI

Milli Eğitim Bakanlığı’nın son yıllarda sözleşmeli, vekil, ücretli gibi tanımlarla öğretmen ataması yaptığına da değinen Gürer, “Okullarda sözleşmeli, ücretli, vekil ve kadrolu gibi ayrımlar, çalışma barışında sorunlara yol açıyor. Tüm öğretmenler kadrolu olmalıdır” ifadelerini kullandı.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun