birgün

25° AÇIK

CHP'li vekil Tutdere uyardı: Fahiş fiyat artışlarını engelleyin, gıda güvenliğimiz tehlikeye girecek

CHP Adıyaman Milletvekili Tutdere gübreye 16 ayda 37 kez zam yapıldığını hatırlatarak, “Çiftçi ekonominin bel kemiğiydiiktidar olarak bel kemiğini kırdınız, ekonomimizi çökerttiniz. On altı aylık süreçte gübreye 37 kez zam yapıldı, üstelik yapılan son zamlar çiftçilerimizin ekim yaptığı dönemde yapıldı” dedi.

EKONOMİ 01.12.2021 13:50
CHP'li vekil Tutdere uyardı: Fahiş fiyat artışlarını engelleyin, gıda güvenliğimiz tehlikeye girecek
Abone Ol google-news

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, TBMM Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmasında gübreye 16 ayda 37 kez zam yapıldığını ifade ederek zamlar altında yapılan ekimlerin üretimi yarı yarıya düşüreceğinin altını çizdi.

Tarım ve Orman Bakanı, Hazine ve Maliye Bakanı ile Ticaret Bakanı başkanlığında toplanan Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin "Üreticiyi ve vatandaşlarımızı fiyat baskısına karşı koruduk"’ açıklamasına tepki gösteren Tutdere, "AKP iktidarına üreticilerimizi ne de vatandaşlarımızı korudu,sadece fahiş fiyat artışı yapan firmaları korudu" ifadelerini kullandı.

On Altı Ayda Gübreye 37 Kez Zam Yapıldı

Gübreye uygulanan son zamların ekim zamanında yapıldığı vurgulayan Milletvekili Tutdere, gübresiz yapılan ekimlerin üretimi yarı yarıya düşüreceğini ifade ederek, “Çiftçi ekonominin bel kemiğiydiiktidar olarak bel kemiğini kırdınız, ekonomimizi çökerttiniz. On altı aylık süreçte gübreye 37 kez zam yapıldı, üstelik yapılan son zamlar çiftçilerimizin ekim yaptığı dönemde yapıldı.” dedi.

Gübresiz Yapılan Ekimler Üretimi Yarı Yarıya Düşürecek

Gübrede yaşanan fahiş fiyat artışlarına dikkat çekerek iktidarın fiyat artışları karşısında üreticinin yarasına merhem olacak hiçbir önlem almamasına tepki gösteren Milletvekili Tutdere, “Son on altı ayda; DAP gübrenin ton fiyatı2.200 liradan 11 bin liraya, ÜRE gübrenin ton fiyatı 1.800 liradan 13 bin liraya, CAN gübrenin fiyatı ise 1.000 liradan 8 bin liraya yükseldi. Gübre fiyatlarının artması çiftçilerimizin çoğunu, bu yıl gübresiz ekim yapmak zorunda bıraktı.Bu durum üretimi yarı yarıya düşürecek. Fakat iktidar her zaman olduğu gibi yine herhangi bir önlem almıyor” ifadelerini kullandı.

İktidar Üreticileri Korumuyor, Fahiş Fiyat Artışı Yapan Firmaları Koruyor

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Hazine ve Maliye Bakanı Lütfi Elvan ile Ticaret Bakanı Mehmet Muş’un başkanlığında toplanan Gıda ve Tarımsal Ürün Piyasaları İzleme ve Değerlendirme Komitesi’nin ‘üreticiyi ve vatandaşlarımızı fiyat baskısına karşı koruduk’ açıklamasına tepki gösteren Milletvekili Tutdere, “3 bakan oturmuş, bugün bir açıklama yapmış ‘Üreticiyi ve vatandaşlarımızı fiyat baskısına karşı koruduk.’ demiş. Siz ne üreticilerimizi ne de vatandaşlarımızı korudunuz. Fiyat artışlarından gördüğümüz sizler, sadece fahiş fiyat artışı yapan firmaları koruyorsunuz.” dedi.

Fiyat Artışlarını Bir An Önce Durdurun

Fiyat artışları konusunda Tarım ve Orman Bakanlığı ile ilgili yetkililere çağrıda bulunan Milletvekili Tutdere, gübrede yaşanan fahiş fiyat artışlarının bir an önce durdurulması gerektiğini aksi halde çiftçilerin bu yükü daha fazla kaldıramayacağını, gıda güvenliğinin de tehlikeye gireceğinin vurgusunu yaptı.

Milletvekili Tutdere, “Tarım ve Orman Bakanlığına ve tüm yetkililere açıkça çağrıda bulunuyorum: Yaşanan fiyat artışlarını bir an önce durdurun.Aksi halde çiftçilerimiz bu yükü daha fazla kaldıramayacak, gıda güvenliğimiz de tehlike altına girecek.” şeklinde konuştu.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun