birgün

8° AÇIK

GÜNCEL 26.03.2020 13:05

CHP'li vekiller: Medya kuruluşları ve gazetecileri destekleyin

CHP'li vekiller Ömer Fethi Gürer ile İrfan Kaplan, televizyon, radyo ve gazetenin salgının ardından daha büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığını vurguladı. CHP'li vekiller açıklamalarında alınması gereken önlemleri de sıraladı

CHP'li vekiller: Medya kuruluşları ve gazetecileri destekleyin

HABER MERKEZİ

Koronavirüs salgını nedeniyle gazeteciler büyük risk altında. CHP’li vekiller zor şartlarda yayınlarını sürdüren çok sayıda televizyon, radyo ve gazetenin salgının ardından daha büyük sorunlarla karşı karşıya kaldığına dikkat çekti.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ile CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan ayrı ayrı yayımladıkları açıklamalarda basın emekçileri ve medya organlarının durumunu değerlendirdi.

Önlemlerin alınmaması durumunda, yayın kuruluşlarının büyük çoğunluğunun faaliyetlerini durdurma noktasına gelebileceğini aktaran Gürer, şöyle dedi: "Yayınlarına ara veren ve durduran kuruluş sayısı her geçen gün artıyor. Çok sayıda medya kuruluşu büyük ölçüde bu gelirlerini kaybetti. Tüm bu sorunlara rağmen medya kuruluşlarımız canla başla, halkın haber alma özgürlüğünü kullanabilmesi için çok zor şartlar altına faaliyetlerini sürdürmeye çalışıyor. Son bir ay içinde binlerce gazeteci işsizler kervanına katıldı."

Basın emekçilerinin can güvenliğinin tehdit altında olduğunu belirten CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan ise basın emekçilerinin moral ve motivasyonu için bu süreçte daha çok desteklenmesi gerektiğini ifade etti.

CHP’li vekilller, alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

>> Telef bedelleri, TÜRKSAT ödemeleri, RTÜK reklam payları, yayın ücretleri, lisans ödemeleri, vergi, stopaj ve SGK prim borçları ertelenmeli,

>> Basın mensuplarının elektrik, su, doğalgaz, internet aboneliği, kablolu TV ve platform abonelikleri, cep telefonu ve sabit telefon ödemeleri ertelenmeli,

>> Basın İlan Kurumu’nun, yayın yapan tüm gazeteleri ayırım yapmaksızın desteklemeli,

>> Yayıncılıkla ilgili var olan bazı şartlarda esnemeye gidilmeli,

>> İşten çıkarılmaların önüne geçilmeli,

>> Basın İlan Kurumu’nun 65 yaş ve üzerindeki basın mensuplarına sadece kendi beyanlarını esas alarak yaşlılık yardımı dağıtmalı,

>> İlan ve reklam ücretlerinin KDV oranları düşürülmeli,

>> Yerel basının reklam, ilan ve abonelik konusunda desteklenmeli.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız