birgün

16° AÇIK

CHP'li Yavuzyılmaz'dan '20-21 Aralık' açıklaması: "Yurttaşa tuzak nasıl kuruldu?"

20 Aralık ve 21 Aralık’ta yaşananları “operasyon” olarak değerlendiren CHP'li Deniz Yavuzyılmaz, "MB soyulmuştur. Operasyondan haberi olanlar büyük paralar kazanmıştır. Kalanlar paralarını ve varlıklarını kaybetmiştir!" ifadelerini kullandı.

GÜNCEL 25.12.2021 13:44
CHP'li Yavuzyılmaz'dan '20-21 Aralık' açıklaması: "Yurttaşa tuzak nasıl kuruldu?"
Abone Ol google-news

CHP Zonguldak Milletvekili Deniz Yavuzyılmaz, 20 Aralık ve 21 Aralık'ta yaşananlara ilişkin iddialarda bulundu. Merkez Bankası'nın soyulduğunu belirten Yavuzyılmaz, "Operasyondan haberi olanlar büyük paralar kazanmıştır" dedi.

Deniz Yavuzyılmaz, 20 Aralık ve 21 Aralık’ta yaşananları “operasyon” olarak değerlendirendirdi.

"Merkez Bankası soyulmuştur" diyen Yavuzyılmaz, "Operasyondan haberi olanlar büyük paralar kazanmıştır. Kalanlar paralarını ve varlıklarını kaybetmiştir! SPK ve BİST’in manipülasyonlara karşı yatırımcılarını koruması gerekirken, yatırımcılarına kumpas kurulmasına aracılık etmiştir" ifadelerini kullandı.

CHP’li Yavuzyılmaz, neler yaşandığını şöyle anlattı:

"20 Aralık sabah.. Operasyon başlıyor! Borsada 1 gün süreli ‘Yukarı Adım Kuralı’ uygulamasına geçiliyor. Böylece doların düşme ihtimali azaltılıyor. Dolar 18,36 liraya kadar yükseliyor. 18.15’de gündüz piyasası kapanıyor. Ve vurgun başlıyor.

20 Aralık akşam.. Merkez Bankası, kamu bankaları aracılığıyla çok düşük kur’dan dolar satmaya başlıyor. Hedef, MB dolarını 10 liranın altında satıp bir kısım yandaşa sermaye transferi yapmak iken, dolar ancak 12,49’a kadar geriliyor.

Çünkü bu operasyondan haberi olmayan bir yatırımcı, ortalama 12,50 liradan 1,5 milyar dolarlık alım yapıyor. MB, o günkü satış limitini tükettiği için daha fazla dolar da satamıyor. Böylece operasyon yarım kalıyor! Panik başlıyor.

21 Aralık sabah.. 09.25 BİST bir duyuruyu onaya sunuyor Operasyonun tamamlanması için borsa yatırıcımcılarına tuzak kuruluyor. 09.46 (Borsa açıldıktan 16dk sonra) Duyuru onayı KAP’ta yayınlanıyor Doların %10’a kadar düşükten satılabilme sınırı %80’e çıkarılıyor.

Ancak yatırımcılar bu kararı öğrenene kadar geçen 16dk’lık süre içinde; Yeni günde borsada 18,22 liradan satış işlemine başlayan MB dolar rezervi 3,65 lira seviyesine kadar zaten satılmış oluyor. Önceden haberi olupta neredeyse bedavaya dolar alanların kim olduğu meçhuldur!

Sonuç MB soyulmuştur. Operasyondan haberi olanlar büyük paralar kazanmıştır. Kalanlar paralarını ve varlıklarını kaybetmiştir! SPK ve BİST’in manipülasyonlara karşı yatırımcılarını koruması gerekirken, yatırımcılarına kumpas kurulmasına aracılık etmiştir."

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol