birgün

9° PARÇALI BULUTLU

ÇEVRE 11.02.2020 15:54

CHP'li Yüceer'den Tekirdağ'da yapılması planlanan bazalt ocağına tepki

CHP'li Yüceer, Tekirdağ'ın Malkara ilçesinde orman arazisinde, yerleşim alanlarının, su kaynaklarının ve verimli tarım arazilerinin yanına yapılamak istenen bazalt ocağına tepki gösterdi. Bazalt ocağının yapılması planlanan bölgede incelemelerde bulunan Yüceer, "10 yıl bir firmanın kasası dolsun diye bu köylerin ve ormanın 100 yılını çalmayın efendiler" dedi

CHP'li Yüceer'den Tekirdağ'da yapılması planlanan bazalt ocağına tepki

Tekirdağ'ın Malkara ilçesine bağlı Kalaycı ve Esendik mahallelerinde bulunan ormanlık arazide 98 hektarlık alanda patlatmalı bazalt ocağı ve kırma eleme tesisi yapılması için ÇED süreci başlatıldı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Malkara Belediye Meclis Üyesi Ahmet Tezcan, Kalaycı Muhtarı Kamil Kabak ve Sağlamtaş Muhtarı Ramazan Ersoy ile birlikte bölgede incelemelerde bulundu.

Kalaycı köyünün su deposu ve ishale hattı ile köy mezarlığı projenin yapılmak istendiği bölgede bulunuyor. İçme ve sulama barajı olarak kullanılan Çokal Barajı ise proje kapsamıda kırma eleme tesisinin kurulacağı alanın yaklaşık 5 kilometre ötesinde. Taş ocağının birkaç kilometre çevresinde bulunan Koca Dere (Kavak Çayı) ile Sırtbey Göleti de projeden etkilenecek.

"Doğal yaşam alanlarımız birkaç madenci firmanın çıkarlarına kurban ediliyor"

ÇED sürecinin derhal durdurulması gerektiğini belirten CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Anadolu ve Trakya'nın bereketli toprakları, binlerce yıldır insanlara yurt oldu. Uzak diyarlardan göç aldı buralar. İnsanlar, yerin altındaki zenginlikler için değil yerin üstündeki zenginlikler için bu toprakları seçmişlerdi. Ancak maalesef artık verimli tarım arazilerimiz, ormanlarımız, su kaynaklarımız, doğal yaşam alanlarımız birkaç madenci firmanın çıkarlarına kurban ediliyor. Taş ocaklarıyla, açık madencilik faaliyetleriyle yerin üstündeki zenginlikler, birkaç kişinin cebini doldurmak için yok ediliyor. Bu talancı zihniyetin yeni hedefi Tekirdağ'da Malkara'mızın Kalaycı ve Esendik mahalleleri” dedi.

"ÇED sürecini derhal durdurup, projeyi iptal edilsin"

Patlatmalı taş kırma işleminin yapılacağı madenin Beyoğlu ve Sağlamtaş mahallelerini de etkileyeceğini vurgulayan Yüceer, “Çevredeki köylerimizin geçim kaynağı olan ormancılık ve hayvancılık faaliyetlerine büyük zarar verilecek. Yapılacak madenin ekonomik ömrü sadece 10 yıl. 10 yıl bir firmanın kasası dolsun diye, bu köylerin 100 yılını çalmayın efendiler. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'nı ve Valiliği başlatılan ÇED sürecini derhal durdurup, projeyi iptal etmeye çağırıyorum" diye konuştu.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız