birgün

22° AÇIK

KADIN 06.11.2019 14:54

CHP'li Yüceer: Erkekler kadına yönelik şiddeti ve tehditleri devam ettiriyor

CHP'li Yüceer: Erkekler kadına yönelik şiddeti ve tehditleri devam ettiriyor

CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile İstanbul Sözleşmesi'ne saldıranların, kadınının kazanılmış haklarına da saldırdığını belirtti.

Yüceer, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Türkiye İnsan Hakları ve Eşitlik Kurumu (TİHEK) Başkanı Süleyman Arslan'ın, daha önce TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonunda sunum yaptığını hatırlatarak, bu sunumda Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile İstanbul Sözleşmesi'ni çok da önemsemediğini söylediğini hatırlattı.

Arslan'ın, sunumunda özetle "şiddetin mağdurunu değil de failini koruyalım" demeye getirdiğini belirten Yüceer, "Aslında bunlar iktidarın kadına bakış açısını da özetleyen cümlelerdi. Böyle düşünen kişiler TİHEK Başkanı olduğu sürece bu ülkede ne şiddeti önleyebiliriz ne de eşitliği sağlayabiliriz. Arslan'ın bakış açısı aslında kadının yerinin evi olduğu, yalnızca aile içinde değerli olduğu, bunun dışında da yok sayıldığı bir anlayışın tezahürü" diye konuştu.chp-li-yuceer-erkekler-kadina-yonelik-siddeti-ve-tehditleri-devam-ettiriyorlar-646416-1.

Devletin üst düzey yöneticilerine, sorumluluk sahibi olanlara ve kadına yönelik şiddeti önlemekle mükellef yöneticilere çağrıda bulunan Yüceer, "İlgili bürokratların cinsiyetçi, ayrımcı dile son vermeleri lazım. Kadını toplumun dışına iten, kadının elde ettiği kazanımlara karşı bu saldırıların son bulmasını temenni ediyoruz. Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun ile İstanbul Sözleşmesi'ne saldıranlar, kadınının kazanılmış haklarına da saldırıyorlar. Aynı şekilde 'Kadın ne yaşarsa yaşasın boşanmasın.' diyerek nafaka hakkına da göz dikmiş durumdalar" ifadelerini kullandı.

"Bütün kadınlar için 'Evleniriz, 3-5 gün de evli kalırız. Sonra da ömür boyunca nafaka alıp keyfimize bakarız.' algısı yaratılmaya çalışılıyor" diyen Yüceer, Türkiye gerçeğinin bu olmadığını vurguladı.

Kadınların, evlilikle çalışma hayatından uzaklaştığını, çocukla beraber bu uzaklaşmanın daha da arttığını dile getiren Yüceer, şunları kaydetti:

"Maalesef kadınlar uzun yıllarca aile içinde yoksulluğa, şiddete maruz kalıyor. Acaba bunu söyleyenler bu gerçeklerden bihaber mi? Bunu söyleyenler, sanki süresiz nafaka varmış, sanki bunu engelleyecek hiçbir şey yokmuş... Yok böyle bir şey. Türkiye'de mağdur kadınlar nafakasını alamıyorlar. Erkekler nafaka tehdidiyle, nafaka üzerinden bunu araçsallaştırarak kadına yönelik şiddeti ve tehditleri devam ettiriyorlar."

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız