birgün

12° HAFİF YAĞMUR

SİYASET 08.07.2020 10:40

CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultayın ismini açıkladı: İktidar Kurultayı

CHP Lideri Kılıçdaroğlu, kurultay tarihinin ertelenmeyeceğini belirterek isminin 'İktidar Kurultayı' olarak belirlendiğini açıkladı.

CHP lideri Kılıçdaroğlu kurultayın ismini açıkladı: İktidar Kurultayı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kurultay, partinin Cumhurbaşkanı adayının kim olacacağı ve erken seçim tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaların yönelik ise, "Çok erken bu tür tartışmalar için. Ne ortam ne zemin, hiçbir şey yok. Yani tamamen yapay bir tartışma” değerlendirmesinde bulundu.

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi'ye konuşan Kılıçdaroğlu, 25-26 Temmuz tarihlerinde yapılacak CHP kurultayıyla ilgili şunları söyledi:

"Kurultayın ertelenmesi söz konusu değil. Kurultayı arenada, kapalı bir salonda yapacaktık. Sağlık Bakanlığı’yla görüştük, ‘Kapalı mekân uygun olmaz’ dedi. Bilkent Odeon’u seçtik. ‘Açık havada herhangi bir sorun yok’ dedi. O nedenle kurultayımızı açık havada, Odeon’da yapacağız. Herhangi bir ertelenme yok."

İSMİ 'İKTİDAR KURULTAYI' OLACAK

Bu kurultaya 'İktidar kurultayı' ismini verdiklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, "Kurultayda, kamuoyuna önce iktidar olduğumuzda neyi hedefliyoruz, onu anlatacağız. Güçlendirilmiş demokratik parlamenter rejim, yargı bağımsızlığı, medya özgürlüğü, güçler ayrılığı ilkesinin sağlanması gibi ilkelerle yola çıkacağız" dedi.

'KİMSENİN ERKEN SEÇİM İSTEĞİ YOK'

'Kılıçdaroğlu erken seçim istiyor' şeklinde yorumlar yapılıyor. Siz erken seçim istiyor musunuz, Türkiye’de bir erken seçim ihtimali var mı?' sorusuna Kılıçdaroğlu, "Kimsenin erken seçim istediği yok ki... Kaldı ki benim veya bir başkasının erken seçim istemesinin bir anlamı da yok. Erken seçimi hayata geçirecek olan Erdoğan. Yani Türkiye’de bir kişi parlamentoya hâkim. Türkiye Cumhuriyeti Devleti, Erdoğan’ın vesayeti altında. O erken seçim isterse erken seçim olur, istemezse olmaz. Onu erken seçime zorunlu kılacak olan ikinci kişinin adı da Bahçeli. Yani Bahçeli, ‘Kusura bakma, sen memleketi felakete sürükledin, ben destek vermekten vazgeçiyorum’ derse, zorunlu olarak erken seçime gidilir. Onun dışında bir erken seçim yok” yanıtını verdi.

Bahçeli, erken seçime karşı olduğunu açıklıyor. Seçimlerin 2023 yılında, yani zamanında yapılacağını söylüyor. Buna rağmen Kılıçdaroğlu, Bahçeli’yi adres gösterdi. Peki Bahçeli’nin böyle bir tavrını gözlemliyor mu? Kılıçdaroğlu, “Hayır” karşılığını verdi. Ama ardından, “Geçmişte yaptı, Ecevit’e yaptı, diğer dönemlerde de yaptı. Yeri geldi, ‘Ben erken seçim istiyorum’ dedi, erken seçim oldu” diye ekledi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız