birgün

24° AÇIK

SİYASET 03.06.2020 19:41

CHP, Meclis’te Nâzım Hikmet’i andı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis’te yaptığı konuşmada şiirin büyük ustası Nâzım Hikmet’i 57’inci ölüm yıldönümünde minnetle andıklarını söyledi. Altay, Nâzım Hikmet’in Atatürk’e yazdığı dizeleri okudu

CHP, Meclis’te Nâzım Hikmet’i andı

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, Meclis Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, ölümünün 57’nci yıl dönümünde büyük şair Nazım Hikmet Ran’ı andı.

Altay, sözlerine Nâzım Hikmet’in Kuvayi Milliye Destanı’ndan yaptığı şu alıntıyla başladı:

“Sarışın bir kurda benziyordu.
Ve mavi gözleri çakmak çakmaktı.
Yürüdü uçurumun kenarına kadar,
eğildi durdu.
Bıraksalar
ince uzun bacakları üstünde yaylanarak
ve karanlıkta akan bir yıldız gibi kayarak
Kocatepe'den Afyon Ovası’na atlayacaktı...”

Altay, 3 Haziran 1963 yılında ölen Nazım Hikmet için “Yasaklara karşı Nazım hep var oldu. Hep yaşadı ve yaşıyor” dedi.

Altay şunları söyledi:

“Kurtuluş Savaşımızı en iyi anlatan iki destan vardır. Birisi, elbette ve hiç şüphesiz İstiklal Marşımızdır. Bir diğeri Kuvayi Milliye Destanı’dır. Bu toprakların sesini, yüreğinin incelikleriyle yazan, büyük şair, büyük usta Nazım Hikmet’i 3 Haziran 1963 tarihinde kaybettik. Yasaklara karşı Nazım hep var oldu. ep yaşadı ve yaşıyor. Büyük ustayı, CHP TBMM Grubu adına rahmet ve minnetle anıyorum.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız