birgün

11° AÇIK

SİYASET 26.12.2019 15:14

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç’tan TRT’ye sert tepki

CHP Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç’tan TRT’ye sert tepki

CHP İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, CHP’yi hedef alan TRT’ye sert tepki gösterdi. TRT’nin “Tekadam Radyo Televizyonu”na dönüştürüldüğünü ifade eden Kılınç, TRT’deki SETA yapılanmasını sorguladı. Kılınç, TRT’nin Anayasayı, TRT yasasını ihlal ettiğini belirterek RTÜK’ü göreve çağırdı.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Yüksel Mansur Kılınç, TRT’nin “CHP neden Türkiye’nin başarılı olmasını istemiyor” altyazısı ile yaptığı programda CHP’yi ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef göstermesine tepki gösterdi.

'TRT’YE SARAY’IN GÖLGESİ SİNMİŞTİR'

CHP İstanbul İl Başkanlığı’nda basın toplantısı düzenleyen Yüksel Mansur Kılınç, “Devletin yayın kuruluşu TRT, Tekadam Radyo Televizyonu TRT’ye dönüştürülmüştür, dedi.

Kılınç, TRT Yasasının 5. Maddesi ile Anayasanın 133. Maddesine göre TRT’nin özerk ve tarafsız olmasının yasal zorunluluk olduğunu hatırlatarak, TRT’nin yasalara aykırı yayın yaparak suç işlediğini vurguladı.

“TRT’de yayınlanan programın üç katılımcısının SETA elemanı olması tesadüf değildir” diyen Kılınç “TRT’ye, Kalemi Mahsusacılık yapan İletişim Başkanlığının, dolayısıyla Saray’ın gölgesi sinmiştir” dedi.

'SETA’YI FİŞLEME RAPORLARINDAN TANIYORUZ'

Kılınç, sözlerini şöyle sürdürdü:

"TRT’nin ilişkili olduğu Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı, kendisini Sarayın “Kalem-i Mahsusa”sı olarak gören kişi, 2018 yılına kadar SETA İstanbul Genel Koordinatörlüğünü yapmıştır. Bu kişi İletişim Başkanlığı’na atanmadan önce Enine Boyuna programında yorumculuk yapmıştır. Enine Boyuna Programının yorumcularından Burhanettin Duran SETA Genel Koordinatörü, Hasan Basri Yalçın SETA Strateji Araştırmaları Direktörü, Nebi Miş ise SETA Siyaset Araştırmaları Direktörüdür. Saray İstihbaratı rolüne soyunan SETA’yı, medya kuruluşlarını ve medya çalışanlarını fişlediği raporlarından da tanıyoruz."

'SETA’YA AŞIK TRT’YE SORUYORUZ'

TRT’nin halkın cebinden yıllık 2.6 milyar lira gelir elde edip buna rağmen geçen yılı 92.1 milyon TL zararla kapattığını hatırlatan Yüksel Mansur Kılınç, “TRT CHP’yi hedefleyerek aslında başarısızlığını gizlemeye çalışmaktadır” dedi.

Kılınç, “Cumhuriyet Halk Partisi’ni hedef alan, SETA’ya aşık TRT’ye soruyoruz” diyerek TRT’yu şu soruları yöneltti:

  • TRT programında, partimizin tutarlı bir dış politikasının olmadığı, CHP’nin sadece eleştirdiği ancak alternatif sunmadığı ileri sürülmekte. TRT’de CHP’nin dış politikasının anlatıldığı ve partimizin yetkili isimlerinin katıldığı bir program yapmayı düşünmekte misiniz?
  • Son 5 yılda SETA’dan TRT’ye kadrolu, sözleşmeli, stajyer, programcı olarak kaç eleman alınmıştır. SETA bağlantılı programlara, programcılara, konuklara ne kadar ödeme yapılmıştır?
  • Türk halkı ve Türkiye medyasının ezici çoğunluğu 15 Temmuz gecesi canı pahasına FETÖ darbesine karşı direnirken, hiçbir direniş göstermeden FETÖ’ye teslim olan ve hain darbe bildirisini ekranlardan okuyan TRT, bunun hesabını vermiş midir?

'TRT SUÇ İŞLEMİŞTİR, RTÜK GÖREVE'

TRT Yönetiminin anayasayı ve yasaları ihlal ederek suç işlediğini ifade eden Kılınç, RTÜK’ü göreve çağırdı.

“Siyasi nüfuz kullanılarak devletin bankalarından alınan kredilerle oluşturulan “yandaş medya”da Saray’ın kalemşörlüğünü yapanlara bir kez daha hatırlatıyoruz” diyerek CHP’yi hedefleyen programcılara tepki gösteren Kılınç, “Cumhuriyet Halk Partisi ile Türkiye Cumhuriyeti’nin rotası aynıdır. Cumhuriyetimizin kurucu partisi Cumhuriyet Halk Partisi’nin, dış politikadaki yönünü Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta Barış Dünyada Barış” ilkesi belirlemektedir. Atatürk şaşmaz öngörüsüyle, “Arap ülkeleriyle tarihi,sosyal,kültürel ilişkilerinizi geliştirin,fakat aralarındaki anlaşmazlıklara karışmayın” diyerek bugünler için bize yol göstermektedir” dedi.

'CHP İKTİDARINDA TRT AKP’YE POZİTİF AYRIMCILIK YAPACAKTIR'

Başta işsizlik olmak üzere Türkiye’nin gündeminin TRT’de yer almadığını kaydeden Kılınç; Halkın kaynaklarını halka karşı kullanan TRT, Cumhuriyet Halk Partisi iktidarında tekrar özerk, tarafsız, halkın TRT’si olacaktır. CHP iktidarında TRT; toplumun tüm kesimlerinin sesi olacak; sesini duyuramayan kim varsa onlara pozitif ayrımcılık yapacak, ekranlarını halka açacaktır.” şeklinde konuştu.

Kılınç, CHP iktidarında; iktidardan düşen AKP, muhalefet partisi olarak hâlâ yaşamını sürdürüyorsa TRT AKP’ye de pozitif ayrımcılık yapacaktır diyerek TRT, isminin başında bulunan Türkiye’nin sesi ve ekranı olacaktır. TRT halkın sesi, halkın televizyonu olacaktır”

'TÜRK HALKI OSMAN ÖCALAN’I TRT’YE ÇIKARANLARI AFFETMEYECEKTİR'

Bir gazetecinin kırmızı bültenle araran terörist Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılmasıyla ilglii sorusunu yanıtlayan Kılınç, bunun ifade özgürlüğü olarak değerlendirmesine sert tepki göstererek şöyle dedi:

"Terörist başı Osman Öcalan’ın TRT’ye çıkarılması Türkiye’ye karşı, halka karşı, başta Mehmetçiklerimiz olmak üzere terörle mücadele eden güvenlik güçlerimizin tümüne karşı işlenmiş bir suçtur. TRT’de Osman Öcalan programı yapanlar şimdi bir soruşturmadan kurtulmuş olabilirler. Tarih ve Türkiye halkı bunu affetmeyecektir. Devletin güvenlik ve istihbarat kuruluşları kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı bulup yargı önüne getirmek yerine televizyonlara çıkarmayı nasıl gerçekleştirmiştir? Burada kimler hangi suçları işlemiştir?"

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol