birgün

20° AÇIK

CHP'nin 6'lı masaya sunacağı '8 seçenekli çalışma'nın ayrıntıları belli oldu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Seçim Yasası’ndaki değişikliklere göre hazırladıkları 8 seçenekli çalışmayı 6’lı muhalefet blokunda sunacaklarını söyledi. Bu çalışmaya göre seçimlerde '4+2' ya da '3+3' seçeneği uygulanacak.

SİYASET 17.04.2022 08:23
CHP'nin 6'lı masaya sunacağı '8 seçenekli çalışma'nın ayrıntıları belli oldu
Abone Ol google-news

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı TV programında, hazırladıkları 8 seçenekli çalışmayı 6'lı masaya sunacaklarını söyledi.

Kılıçdaroğlu, kurmay ve akademisyenlerin seçime ilişkin farklı senaryolar üzerinde çalıştığını da ifade etti.

Kılıçdaroğlu’nun “tek adaylı ve sekiz seçenekli taslak” önerisinde yer alan bilgilere Cumhuriyet’ten Erdem Sevgi ulaştı. Sevgi'nin haberine göre seçimlerde Millet İttifakı çatısı korunarak '4+2' ya da '3+3' sistemi uygulanacak. İttifakın milletvekili çıkaramayacağı düşünülen bir yerde ise parti ya da blok üzerinden liste oluşturulacak.

Sevgi'nin edindiği bilgilere göre, muhalefet partilerine sunulacak taslakta yer alanlar şu şekilde:

1- Muhalefet blokundaki altı parti, Millet İttifakı yapısına dahil olacak ve tüm illerde seçime CHP ya da İYİ Parti listeleriyle girilecek. Bu formülde, partilerin illerdeki durumlarına bakılarak liste çıkarma önceliği, o ildeki avantajlı partiye verilecek. DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partilerinin adayları, CHP ve İYİ Parti’nin çıkaracağı listelere eklenecek.

2- Millet İttifakı çatısı korunarak 4+2 seçeneği uygulanacak. CHP ve İYİ Parti bir blok; DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partileri ikinci blok olacak, iki ayrı liste ile seçime girilecek.

3- Millet İttifakı yapısı altında 3+3 sistemi uygulanacak. CHP, İYİ Parti ve Demokrat Parti bir bloku oluşturuken ikinci blokta ise DEVA, Gelecek ve Saadet partileri yer alacak. İttifaklar, seçim için iki ayrı liste oluşturacak.

4- Millet İttifakı, CHP ve İYİ Parti’den oluşan yapısını koruyacak. Buna alternatif olarak farklı isim taşıyan yeni bir ittifak oluşturulacak. Yeni ittifakta ise DEVA, Demokrat, Gelecek ve Saadet partileri yer alacak. İki ittifak illerde farklı listeler çıkaracak.

5- Muhalefet blokundaki tüm partilerin illerdeki oy potansiyellerine bakılarak “karşılıklı çekilme sistemi” uygulanacak. Örneğin CHP ya da İYİ Parti’nin milletvekili çıkaramayacağı düşünülen bir ilde daha fazla vekil çıkarması olası parti ya da blok üzerinden liste oluşturacak. Bu seçenekte hangi parti ya da blok avantajlı durumdaysa liste çıkarma önceliği ona bırakılacak.

7- Cumhur İttifakı’nda yer alan AKP, MHP ve BBP’nin ayrı listelerle seçime gitmesi durumunda ilk altı formül üzerinden en yüksek faydanın sağlanacağı seçenek değerlendirilecek.

8 - AKP, MHP ve BBP, Cumhur İttifakı çatısı altında tek listeyle seçime girerse yine ilk altı formül masaya yatırılarak en fazla milletvekilini elde etme olanağı sunan seçeneğe odaklanılacak.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol