CHP’nin YSK temsilcisinden AKP’ye madde madde yanıt

18.04.2019 07:48 SİYASET
CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, AKP’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için yaptığı olağanüstü itiraz başvurusunu 5 maddede değerlendirdi. Yakupoğlu, AKP’nin itiraz gerekçeleri ve daha fazlasını 2014 yılında YSK’ye yaptıklarını ve reddedildiği söyledi. Yakupoğlu’nun, AKP’nin itiraz dilekçesindeki iddialara verdiği yanıtlar şöyle: LİSTE NEDENİYLE İPTAL YOK YSK bugüne kadar 298 S.K. 7. ve 8. maddelerinde […]

CHP’nin Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Temsilcisi Hadimi Yakupoğlu, AKP’nin İstanbul seçimlerinin yenilenmesi için yaptığı olağanüstü itiraz başvurusunu 5 maddede değerlendirdi. Yakupoğlu, AKP’nin itiraz gerekçeleri ve daha fazlasını 2014 yılında YSK’ye yaptıklarını ve reddedildiği söyledi.

Yakupoğlu’nun, AKP’nin itiraz dilekçesindeki iddialara verdiği yanıtlar şöyle:

LİSTE NEDENİYLE İPTAL YOK

YSK bugüne kadar 298 S.K. 7. ve 8. maddelerinde sayılan oy kullanamayacak veya seçmen olamayacak kişilerin, seçim sonuçlarını etkileyecek sayıda oy kullanmaları ve bu sayının seçim sonucundan fazla olması dışında, seçmen listelerine müdahale ederek, seçim iptal kararı vermedi ve an itibariyle vermiyor. Bunlar, silah altındaki erler ve erbaşlar, askeri öğrenciler, hükümlüler, kısıtlılar ve kamu hizmetlerinden yasaklılar. YSK, kanun koyucu yerine geçerek, bunlara tutukluları ekleyemez.

YSK, sandık kurulunun kanuna aykırı oluşması durumunda; yapılmış olan iş ve işlemlerin usulüne uygun olmaları halinde sandık sonucunun iptaline karar vermedi (önceki kararlara atıf).

FATURA CHP’YE KESİLEMEZ

Tutuklular ve taksirli suçlardan hükümlülerin oy kullanmalarını YSK tarihinde ilk kez bu seçimde yasakladı. Şimdi bu yasaklama kararına dayanarak cezaevi listesinde yer alan kimi kişilerin, kendi adreslerindeki seçmen listelerinde de isimlerinin yer aldığını ileri sürmek, Adalet Bakanlığı ve YSK Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nü suçlamaktır. Zira cezaevi seçmen listeleri, siyasi partilerle paylaşılmaz ve itiraz hakkı yoktur. Bu sebeple oy verme gününden üç gün öncesine kadar seçim takvimine göre 28 Mart 2019 tarihinde YSK, tüm cezaevi seçmen listelerini Adalet Bakanlığı verileri ile yeniledi. 28 Mart 2019 tarihindeki cezaevi seçmen listeleri, Adalet Bakanlığı tarafından yüksek seçim kuruluna verilen listelerdir. Cumhuriyet Halk Partisi’ne bu fatura kesilemez.

BİR HAFTADA ÖLEN OLUR

Ölen seçmenler, en son 23 Mart 2019 tarihinde seçmen listesinden düşürüldü. Bu tarihten oy verme gününe kadar ölenler seçmen listesinde doğal olarak yer aldılar. Son bir haftada ölenler yerine oy kullanıldıysa AK Parti sandık kurulu üyesi veya müşahidinin, bir tane dahi itirazı varmı ki, seçimin iptali gerekçesi gösteriyorlar.

TÜM İTİRAZLARI YAPMIŞTIK

YSK, tutuklulara oy kullandırmama kararını, tarihinde ilk kez 298 S.K. 7. maddesine aykırı olarak 8 kabul 3 aykırı oyla kabul etti. Bunun anlamı, AK Parti’nin, yasama organı yerine YSK’yi koymak isteyerek, tutukluların seçmen olmadıklarını ve tıpkı kısıtlılar veya hükümlüler gibi oy kullanmaları ve seçim sonucunu etkilemeleri durumunda seçimi iptal ettirmek. Bunu ilk kez Keskin (Kırıkkale) itirazı üzerinden getirdiler. YSK bu konuda karar vermedi. Ama ısrarla tekrar getiriyorlar.

Biz tüm olağanüstü AK Parti itiraz gerekçeleri ve daha fazlasını, 2014 yılında YSK’ye yaptık ve iddiaları bizzat Yüksek Kurul’a ben sundum.