birgün

18° AÇIK

KADIN 23.06.2021 15:40

CHP, TBMM Kadına Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu'ndan çekildi

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu'ndan CHP'li üyeler çekilme kararı aldı. CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, komisyonun amacından saptığını söyledi.

CHP, TBMM Kadına Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu'ndan çekildi

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Araştırılması Komisyonu'nun CHP’li üyeleri TBMM'de basın toplantısı düzenledi.

CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, Samsun Milletvekili Neslihan Hancıoğlu ve Hatay Milletvekili Suzan Şahin, komisyondan çekilme gerekçelerini anlattı. Taşcıer, komisyonun amacından saptığını savundu.

Tarihe not düşmek için komisyonda bulunmaya karar verdiklerini; ancak yaşananların, artık komisyona iştirak etmelerini imkansız hale getirdiğini vurgulayan Taşcıer, Komisyon Başkanı AKP'li Öznur Çalık'ın hemen her toplantıda müzakere ortamını engelleme çabası içinde olduğunu belirtti.

Taşcıer, CHP'li üyelerin taleplerinin dikkate alınmadığını, davet edilenlere sorularını yöneltmek için yeterli süre tanınmadığını söyleyerek, "Bu komisyonun ardında iktidar partisinin başkaca amaçlarının olduğunu görüyoruz. Komisyonun resmiyetteki amacı kadına yönelik şiddetin sebeplerinin araştırılması ve önlemlerin belirlenmesi olsa da Cumhur İttifakı'nın ajandası İstanbul Sözleşmesi'nden çekilme kararını meşrulaştıracak bir zemin yaratmaktır" dedi.

Hatay Milletvekili Şahin de "Kadın haklarını ve kadınların yaşam hakkını savunmayı, 'mış' gibi yapmayı adet edinen tavır sürdürüldü, bu da yetmezmiş gibi İstanbul Sözleşmesi'ni karalama kampanyalarına destek veren, sözleşmeyi hedef gösterenlere söz verilerek, 42 milyon kadının yaşam çığlıklarına itibar edilmedi" dedi.

Samsun Milletvekili Hancıoğlu da komisyonun adeta kadına yönelik şiddet konusunda kamu kurumlarını aklama komisyonu gibi çalıştırıldığını vurguladı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol