birgün

-3° AZ BULUTLU

BİRGÜN EGE 12.01.2021 15:19

CHP ve AKP’nin Roman milletvekillerinden Erman Toroğlu’na suç duyuruları

Gaziantep FK'nın teknik direktörü Marius Sumudica'yı eleştirirken ırkçı ifadeler kullanan Erman Toroğlu’ya tepki gösteren Roman milletvekilleri CHP'li Özcan Purçu ve AKP’li Cemal Bekle, Toroğlu hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu.

CHP ve AKP’nin Roman milletvekillerinden Erman Toroğlu’na suç duyuruları

BERKAY SAĞOL

Futbol yorumcusu ve eski hakem Erman Toroğlu'nun Gaziantep FK teknik direktörü Marius Sumudica'yı eleştirirken sarf ettiği "Böyle çingenelik olur mu... Affedersin çingenelik bu... Ne diyeyim, dilenci mi diyeyim ya" sözlere tepkiler gelmeye devam ediyor.

İzmir'in Roman milletvekilleri CHP'li Özcan Purçu ve AKP'li Cemal Bekle, Toroğlu hakkında ayrı ayrı suç duyurusunda bulundu. Purçu suç duyurusunun ardından İzmir’in Konak ilçesinde Tepecik Sahne Sanatçıları Derneği önünde bir açıklama yaptı.

Romanların bu ötekileştirmeyle yıllardır mücadele ettiğini dile getiren Purçu, “Romanlar bu ülkenin en fakir en yoksul insanları. Günlük geçinen insanlar. Bu insanlar şerefiyle, onuruyla yaşıyor. Erman Toroğlu bu insanları çıkmış aşağılıyor. Toroğlu sen benim romanımı aşağılayamazsın. Romanına, benim insanıma kimse dil uzatamaz. Mesele sadece Toroğlu değil. Mesele ayrımcılık, ötekileştirme ve insan hakları ihlali. Biz yıllardır bu ötekileştirmeyi yaşıyoruz” dedi.

AYRIMCILIKLA MÜCADELE EDECEĞİZ

Romanların yaşadıkları ötekileştirmelere vurgu yapan Purçu, “Roman çocuklarının yüzde 2 si bu ayrımcı zihniyetten dolayı liseyi ancak bitiriyor. Roman çocuklarının bin tanesinin 4'ü ancak üniversiteye gidebiliyor. Türkiye'de yaşayan romanların yüzde 30'u yatağa aç giriyor. Romanların yüzde 96'sı kayıt dışı işlerde çalışıyor. Kamusal hizmet alamıyor. Romanların yüzde 53'ü ayrımcılığa uğradığını ifade ediyor bir de bunun üzerine yoksullukla mücadele ediyor” diye konuştu.

Purçu son olarak şunları söyledi: “Artık devir değişti kimse herhangi bir insana hakaret etme hakkına sahip değil. Erman Toroğlu'nun açıklamalarını ırkçılık olarak kabul ediyoruz. Hukuki süreci başlattık ve takipçisi olacağız. Bu zihniyetle her yerde hep birlikte mücadele edeceğiz. Artık bu saatten sonra her zaman haklarımızı savunacağız. Bütün halklarımızın haklarını koruyacağız, bu faşist zihniyetle her zaman mücadele edeceğiz.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız