Google Play Store
App Store

CHP'nin Mersin mitingine Ekrem İmamoğlu ve Mansur Yavaş'ın davet edilmediği iddiasına ilişkin CHP'li Seyit Torun, "Belediye başkanlarımızdan bazıları aradı ve gelmek istediklerini söyledi. Dileyen geldi, kimseyi davet söz konusu değildi" dedi. Mansur Yavaş ise açıklamasında, "“Ben CHP adayı olarak seçilmiş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıyım, kendi mitingime davetle mi gideceğim?" ifadelerini kullandı.

CHP ve Mansur Yavaş'tan, 'İmamoğlu ve Yavaş mitinge davet edilmedi' iddiasına yanıt

Mersin'deki mitingine İstanbul Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın davet edilmediği iddialarına CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun yanıt verdi.

Habertürk'ten Muharrem Sarıkaya'ya konuşan Seyit Torun, “Belediye başkanlarımızdan bazıları aradı ve gelmek istediklerini söyledi. Ben de Genel Başkanımızı aradım ve durumu ilettim. Sayın Genel Başkanımız, ‘Eğer o gün işleri yoksa ve gelmek istiyorlarsa burası kendi mitingleri zaten sormalarına gerek yok; ama programı ve önceden planlı etkinliği olanın da gelmesine gerek yok’ dedi. Ben de arayana bu mesajı ilettim. Dileyen geldi, kimseyi davet söz konusu değildi ki” ifadelerini kullandı.

Mansur Yavaş da konuyla ilgili olarak “Ben CHP adayı olarak seçilmiş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıyım, kendi mitingime davetle mi gideceğim?” açıklamasını yaptı.

Sarıkaya'nın yazısının ilgili kısmı şöyle:

"İddia şu ki, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, CHP’nin Mersin mitingine çağrılmamış.

Diğer belediye başkanları giderken, bu nedenle onlar gidememiş.

Peki, doğru mu?

Daveti yapmadığı için suçlanan olması nedeniyle CHP’nin yerel yönetimlerden sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun’u aradım.

Bu iddiayı okuduğunu ve şaşkınlık içinde tartışmayı izlediğini belirtti.

“Biz bir tek belediye başkanımızı mitinge davet etmedik ki!..” dedi.

İzmir, Adana Büyükşehir belediye başkanları giderken, Ankara ve İstanbul’un gelmemesinin nedenini sordum, her zamanki sakin üslubu içinde yanıtladı:

“Belediye başkanlarımızdan bazıları aradı ve gelmek istediklerini söyledi. Ben de Genel Başkanımızı aradım ve durumu ilettim. Sayın Genel Başkanımız, ‘Eğer o gün işleri yoksa ve gelmek istiyorlarsa burası kendi mitingleri zaten sormalarına gerek yok; ama programı ve önceden planlı etkinliği olanın da gelmesine gerek yok’ dedi. Ben de arayana bu mesajı ilettim. Dileyen geldi, kimseyi davet söz konusu değildi ki…”

Burada da kalmadım, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a aynı soruyu ilettim.

Yanıtı farklı olmadı:

“Ben CHP adayı olarak seçilmiş Ankara Büyükşehir Belediye Başkanıyım, kendi mitingime davetle mi gideceğim?”

Gitmeme nedeni hakkında da bilgi aktardı.

Mitingin yapıldığı tarih Dünya Özürlüler Haftası’nın ilk günleriydi, üç ay öncesinden bu güne özgü olarak etkinlikler hazırlanmış.

Özürlü yurttaşlara da Başkan’ın bu etkinliklerde bizzat bulunacağı bildirilmiş.

Durum böyle olunca ve Genel Merkez de “eğer önceden planlı etkinlikleriniz varsa iptal etmeyin” mesajı verdiği için özürlülere yönelik etkinliğe katılmaya karar verilmiş.

Özetle, ne Genel Merkez bir grup belediye başkanını çağırıp, bir grubu çağırmamazlık yapmış…

Ne de mitinge gitmeyen başkanlar davet gelmediği için gitmeme yolunu tercih etmiş.

Durum bundan ibaret…"