birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Chris Froome’un 2017 planlarında neler var?

SPOR 18.09.2016 08:44
Chris Froome’un 2017 planlarında neler var?
Abone Ol google-news

BURAK CANDAN / burakscandan@windowslive.com

Christpoher Froome, nam-ı diğer Chris Froome. Belki üç beş yıl sonra Sir Christopher Clive Froome. Kenya doğumlu bir Birleşik Krallık vatandaşı. Anne ve babası Birleşik Krallık doğumlu olduğu için kendisi de uluslararası arenada Birleşik Krallık adına yarışmaktadır. Froome, 2016 yılının kendinden en çok söz ettiren bisikletçilerinden biri oldu. Tour de France’ı üçüncü kez kazaması, Rio Olimpiyatları’nda zamana karşıda bronz madalya almasının bu duruma çok büyük katkısı var.

Christopher Clive Froome, Jane ve Clive çiftinin 3 oğlundan en küçüğü. Anne ve babası Tetbury, İngiltere’den Kenya’ya çiftçilik için göç etmişler. Froome 13 yaşına geldiğinde annesi onu bir bisiklet yarışına sokmuş. Bu organizasyonda da Chris, profesyonel bisikletçi David Kinjah ile tanışmış. Kinjah bu yarışın akabinde Froome’un antreman arkadaşı ve akıl hocası haline gelmiş. İlk öğretim hayatını Nairobi, Kenya’da tamamlayan Froome, eğitimine devam etmek için Güney Afrika’ya gitmiş. Güney Afrika’da orta öğretimini tamamladıktan sonra Johannesburg Üniversitesi’nde 2 yıl ekonomi eğitimi almış. Yirmi iki yaşına kadar profesyonel anlamda faaliyete bulunmayan Froome, yol bisikleti yarışı kariyerine Güney Afrika’da tırmanışçı olarak başlamış. Team Sky tarafından fark edildiği organizasyon ise 2006 yılında Melbourne’deki Commonwealth Oyunları olmuş. Sonrası ise bilindiği gibi başarılarla dolu bir kariyer. Froome’un parlamaya başladığı yıllara kısaca değindim çünkü, onun 2017 planlarını ve psikolojisini anlamak için bu noktaları bilmemiz gerekiyor.

Yukarıda kısaca değindiğim gibi Froome, düşüncesine değer verdiği kişiler tarafından yönlendirilmeye açık bir karaktere sahip. Annesinin onu bisiklete başlatması ve Kinjah ile olan ilişkisi bunun ispatı. Pek çok kararının arkasında mutlaka fikir aldığı biri veya birileri mevcut. Bu onun 2017 planlarını yorumlamak için referans alacağımız iki noktadan biri. Diğeri ise, Froome’un başarılı olmak için, bir şeyler elde etmek için farklılıklardan çekinmeyen ve meydan okuyan yapısı. Bunu ise gerek eğitim hayatı için ülke değiştirmesinden gerekse de 2006 yılında Dünya Yol Şampiyonası 23 yaş altı kategoride Kenya’yı temsil etmesinden, sonra ise Britanya adına yarışlara katılmasından anlayabiliyoruz. Froome, elindekilerle yetinen, değişikliklten kaçınan bir insan kesinlikle değil.

Bu karakter yapısıyla şuna emin olabilirsiniz ki Froome, Tour de Francı’ı en az beş kere kazanmak için elinden geleni yapacaktır. Beş kere kazanmak onu mutlu etmez, sadece depresyona girmekten alı koyar. Çünkü bunu daha önce beş kere yapan, Fransa Bisiklet Turu’nu 5 kere kazanan 4 isim var. Bu dört isim şöyle:

• Eddy Merckx (Belçika)

• Jacques Anquetil (Fransa)

• Bernard Hinault (Fransa)

• Miguel Indurain (İspanya)

Bu listeye beşinci olarak adını yazdırmanın Froome için pek de anlamı yok aslında. Bu rekorları geçmesi gerekiyor. Tour de France Şampiyonluğu çok değerli olduğu için Team Sky Froome’a bu tutkusunda ne olursa olsun destek verecektir. Zaten 2017 tartışmalarının tamamı Froome, Tour hedefinin yanına hangi yarışı koyacak yönünde.

Bu yıl Tour’un yanına Criterum du Dauphine’yi koyarak aynı yıl içinde hem Tour’u hem Dauphine’yi 3 kere kazanan ilk bisikletçi olmayı başardı. Diğer hedefi ise Vuelta’yı alarak bir ilk imza atmaktı. Fransa’da en yakın rakibine 4 dakikadan fazla fark atarak göz dağı veren Froome aynı şeyi İspanya’da yapamadı. Vuelta’yı tabiri caizse Kolombiya’nın bağrından kopup gelen Nairo Quintana kazandı. Bu durumda biraz Team Sky domestiklerinin düşük performansı da etkili oldu diyebiliriz.

Kısacası 2016 yılı, Froome’u tam da tatmin etmedi diyebiliriz. Onun ve İngiliz Takımı’nın mutluluk ifadelerine inanmanızı tavsiye etmem. Medya tarafından kibirli gözükmemek, bisiklet meraklılarının tepkisini çekmemek için çıkıp da bu başarılar bizi memnun etmedi demezler.

Şimdi yazımın sonunda doğru gelirken yazdıklarımı bir toparlayayım. Chris Froome için Tour vazgeçilmez fakat Froome bisiklet sporunun kötü sürprizlerini çok iyi bilen biri ve kısa vadede de önemli bir fark yaratmak istiyor, 2017’de Tour dışında da bir büyük tur kazanmka için elinden geleni ardına koymayacak. Ben 2017 yılında da bu yıl olduğu gibi Tour-Vuelta dublesine gideceğini düşünüyorum. Bunun için iki sebebim var. Birinci sebebim Giro ve Tour dublesi yapan şu ana kadar 7 çok değerli bisikletçi var:

• Fausto Coppi

• Jacques Anquetil

• Eddy Merckx

• Bernard Hinault

• Stephen Roche

• Miquel Indurain

• Marco Pantani

Tarih yazmak için Froome’un aynı yıl içinde hem Giro’yu hem de Tour’u iki kez kazanması lazım ki bir fark yaratabilsin. Froome buna yanaşmaz çünkü Giro, Tour’dan önce gerçekleşiyor. Bu da şu anlama geliyor: Her Giro de Italia’ya katıldığında Tour de France Şampiyonluğu riske girmiş olur.

Zaten Froome 2017 için Tour-Vuelta’yı düşündüğünü açıkladı. Giro üzerine gelen sorulara ise tam bir İngiliz politikacı gibi cevap verdi. Yaptığı açıklamada Giro’nun hiçbir zaman üstünü tamamen çizmediği fakat organizasyonun nasıl bir rota belirleyeceğinin önemli olduğunu açıkladı özet olarak.

İtalya Bisiklet Turu 2017 Rotası ise hiç de Froome’un işine gelen cinsten değil. Giro yetkileleri İtalya’nın tarihi noktalarının olduğu dolayısıyla da bolca tırmanışın yer aldığı bir rota istiyorlar. Önümüzdeki yıl Giro’nun 100. Yılı ve İtalyanlar için çok önemli. İtalyanların kafasında Nibali ve Aru gibi iki yetenekli ismi farklı takımlarda bulmuşken eski İtalyan Atmosferini diriltmek var. Giro’nun yüzüncü yılında ve daha sonraki yıllarda Nibali-Aru rekabetinden Coppi-Bartali rekabeti gibi bir atmosfer yaratmak isityorlar. Bu ortam ve bu yorucu rota Froome’a uymaz çünkü 2017 Tour’unu riske atmak olur.

Yazdıklarımı özetlemem gerekirse ben Froome’dan 2017’de Giro beklemiyorum. Büyük ihtimal Tour-Vuelta Dublesi için uğraşacaktır. Buna neredeyse emin olabilirdim eğer 2016 Tour de France’ını seyretmeseydim. Sırf yokuş inemiyor diye eleştiri aldığı için yarışı riske atıp 30 saniye fark için çılgınca yokuş inen bir Froome izledik bu yıl. Eğer yeterince kışkırtılırsa her şeyi boşverip Giro’yu kazanmak için çılgınca yarışan bir Froome görebiliriz. Bisikletle kalın.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol