birgün

20° PARÇALI AZ BULUTLU

DÜNYA 12.04.2021 15:27

Cibuti açıklarında göçmenleri taşıyan tekne battı, 34 kişi hayatını kaybetti

Uluslararası Göç Örgütü, Doğu Afrika Ülkesi Cibuti’de göçmenleri taşıyan teknenin batması sonucu 34 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Cibuti açıklarında göçmenleri taşıyan tekne battı, 34 kişi hayatını kaybetti

Doğu Afrika ülkesi Cibuti'de göçmenleri taşıyan teknenin alabora olması sonucu 34 kişinin hayatını kaybettiği duyuruldu. IOM ayrıca, alabora olan teknede yaklaşık 60 göçmenin bulunduğunu söyledi.

Uluslararası Göç Örgütü (IOM) Doğu Afrika ve Afrika Boynuzu Bölge Direktörü Muhammed Abdiker, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Cibuti'de göçmenleri taşıyan bir teknenin alabora olduğunu bildirdi.

Teknenin insan tacirleri ve kaçakçılara ait olduğu bilgisini paylaşan Abdiker, "Teknenin alabora olması sonucu 34 göçmen Cibuti sahillerinde trajik bir şekilde hayatını kaybetti" ifadesini kullandı.

BİNLERCE AFRİKALI KÖRFEZ ÜLKELERİNE GEÇMEYE ÇALIŞIYOR

Binlerce Afrikalı, Körfez ülkelerine ulaşmak ve daha insanca yaşam için Cibuti'den teknelerle Yemen'e geçmeye çalışıyor.

Son olarak Cibuti'de insan kaçakçıları tarafından 3 Mart'ta denize atılan 80 göçmenden 20'si hayatını kaybetmişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol