birgün

12° PARÇALI BULUTLU

Çiftçinin gündemi bayramda da artan maliyetler ve zamlar: Üretim yapamıyoruz!

Yurttaşın gündemi bayramda da artan maliyetler ile zamlar oldu. Bayramda bile ekonomik sorunlarla uğraştıklarını anlatan çiftçiler “Üretim yapamıyoruz” dedi.

EKONOMİ 13.07.2022 08:45
Çiftçinin gündemi bayramda da artan maliyetler ve zamlar: Üretim yapamıyoruz!
Abone Ol google-news

BirGün/Ankara

İç Anadolu’nun Akdeniz’i olarak bilinen ve başlıca geçim kaynağı tarım olan Eskişehir’in Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçelerinde üreticiler yaşadıkları geçim sıkıntısını anlattı.

Bayramda kendilerini ziyaret eden CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer’e şikayetlerini ileten çiftçiler, “Bütün ülkeyi biz doyuruyoruz ama karşılığını alamıyoruz. Hep zarardayız. Tarlada bir kilo domatesin maliyeti 4 lira, 4,5 lirayı buluyor. Biz onu anca 5 liraya satabiliyoruz. Ama pazarlarda, marketlerde domatesin fiyatı 15-20 liraları buluyor. Emeğimizin karşılığını alamadığımız gibi, zarardayız” dedi. Maliyetler nedeniyle hayvanlarının tamamını satmak zorunda kaldığını söyleyen bir hayvan yetiştiricisi ise, “30 hayvanım vardı. Önce 15’e düşürdüm, bu yıl da hepsini satmak zorunda kaldım. Yem, saman fiyatları aldı başını gitti. Herkes hayvanını elden çıkarmaya bakıyor çünkü artık çaremiz yok. Battıkça batıyoruz” ifadelerini kullandı.

'GEÇİM SIKINTISI EN BÜYÜK DERT'

CHP’li Çakırözer bayramda Eskişehir’in Sarıcakaya ve Mihalgazi ilçelerini ziyaret ederek, vatandaşların bayramını kutladı. CHP’li ilçe yöneticilerinin de eşlik ettiği bayramlaşma ziyaretlerinde sohbetin konusu geçim sıkıntısı, pahalılık ve artan maliyetler oldu. İç Anadolu’nun Akdeniz’i olarak bilinen ve İstanbul ile Ankara’nın sebze ihtiyacının büyük bölümünü karşılayan bölgede üreticiler pahalılıktan, artan girdi maliyetleri nedeniyle üretim yapamamaktan dert yandı.

Domates, salatalık, marul, roka, maydanoz gibi sebzelerin ağırlıkla olarak yetiştirildiği bölgede üreticiler, CHP’li Çakırözer’e şunları anlattı:

“Bayram gelmiş ama neyimize? Gübre, tohum, fide, ilaç, mazot katlandıkça katlanıyor. Tek kalemde yüzde 300’leri bulan artış var. Tarlada bir kilo domatesin maliyeti 4–5 liraları buluyor ama biz bunu 5 liraya satabiliyoruz. 50 kuruş, 1 lira karla üretim yapmaya çalışıyoruz. O da yapabilirsek. Pazarda, marketlerde ise fiyat 15-20 liraları buluyor. Bazılarımız da bahçesini boş bırakmak zorunda kaldı. Çünkü maliyetleri karşılayacak gücü yok, üretim yapamıyor.”

'HAYVANLARIMIZI ELDEN ÇIKARDIK'

Çakırözer, Sarıcakaya’nın İğdir ve Mayıslar köylerinde de bölge halkıyla bayramlaşırken hayvancılıkla geçimini sağlayan köylüler, maliyetler nedeniyle hayvancılığı da bıraktıklarını söyledi. Geçtiğimiz yıllarda 30 büyükbaş hayvanının yarısını satmak zorunda kaldığını belirten bir hayvan yetiştiricisi, “Artık çaremiz kalmadı. 30 hayvanım vardı. Önce 15’e düşürdüm şimdi de hepsini satmak zorunda kaldım. Hayvanlarımızın sayısını artıracağımıza satmak zorunda kalıyoruz. Çünkü yem, saman fiyatları yerinde durmuyor. İnsanlar artık bakamadığı için elindeki hayvanı satmaya çalışıyor çünkü başka çaremiz yok. Satıyoruz en azından zararda olmuyoruz, borçlu olmuyoruz” dedi.

'BEDELİNİ TÜM ÜLKE ÖDEYECEĞİZ'

Artan girdi maliyetleri karşısında çiftçinin üretimden, hayvan yetiştiricilerinin besicilikten vazgeçtiğini söyleyen CHP’li Çakırözer ise “Memleketlerimizde emekli de, emekçi de, üretici de artık ağız tadında bayramı karşılayamıyor. Herkesin tek derdi hayat pahalılığı, geçim sıkıntısı. Artan maliyetler karşısında kendi üreticimiz, kendi çiftçimiz üretemez, hayvan yetiştirilmez halde. Ülkeyi yönetenlerse Venezuela’dan toprak kiralayıp buğday üretmenin peşinde. Maliyetler karşısında emeğinin karşılığını alamayan çiftçi ektiğine, besici hayvan yetiştirdiğine pişman. Önlem alınmazsa bedelini ülke olarak ödeyeceğiz” dedi.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol