birgün

9° AÇIK

Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın, Türkiye'de: Sorgu için Emniyet'e götürüldü

Çiftlik Bank'ın kurucusu 'Tosuncuk' lakaplı Mehmet Aydın, Türkiye'ye getirildi. Gaziosmanpaşa Adliyesi'nin İstanbul Havalimanı'ndaki ek binasında ifade veren Aydın, gazetecilerin "Paralar bittiği için mi teslim oldunuz? Paraları mafyaya kaptırdığınız doğru mu?" şeklindeki sorularını yanıtsız bıraktı. Aydın, gece saatlerinde sorgulanmak üzere İstanbul Emniyeti'ne götürüldü

GÜNCEL 03.07.2021 11:04
Çiftlik Bank'ın kurucusu Mehmet Aydın, Türkiye'de: Sorgu için Emniyet'e götürüldü
Abone Ol google-news

Yurt dışında firari olarak aranan ve dün Brezilya'nın Sao Paulo kentinde Türk makamlarına teslim olan Çiftlik Bank kurucusu Mehmet Aydın bu gece Türkiye'ye getirildi.

Aydın'ı taşıyan THY’ye ait TK-0016 sefer sayılı uçak, saat 22.00 sularında İstanbul Havalimanı'na iniş yaptı.

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Havalimanı’nda teslim alınan Mehmet Aydın’ın, hem hakkında devam eden soruşturma hem de daha önce açılan kamu davaları kapsamında yapılması gereken ifade alma, sorgu gibi adli işlemlerin tamamlanması amacıyla gözaltına alındığını açıkladı.

ciftlik-bank-kurucusu-mehmet-aydin-turkiye-ye-getirildi-894926-1.

ciftlik-bank-kurucusu-mehmet-aydin-turkiye-ye-getirildi-894927-1.

İSTANBUL EMNİYETİ'NE GÖTÜRÜLDÜ

Hakkında 4 gün ek gözaltı süresi bulunan Aydın, hakkında yürütülen il dışındaki soruşturma dosyalarına ilişkin İstanbul Havalimanı Adliyesi'nde Gaziosmanpaşa Cumhuriyet Savcısına ifade vermek için Gaziosmanpaşa Adliyesi'nin havalimanındaki ek binasına getirildi.

ciftlik-bank-kurucusu-mehmet-aydin-turkiye-ye-getirildi-894937-1.

Aydın, adliye çıkışı muhabirlerin ısrarlı "Paralar bitti mi?, Paraları ne yaptınız? Paralar bittiği için mi teslim oldunuz? Paraları mafyaya kaptırdığınız doğru mu?" sorularına cevap vermedi.

Aydın, gece 01.30 sularında Vatan Caddesi'ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğüne bağlı Mali Suçlarla Mücadele Şubesi'ne götürüldü.

Aydın'ın Türkiye'ye geleceği haberini İçişleri Bakan Yardımcısı ve Bakanlık Sözcüsü İsmail Çataklı vermiş ve Türkiye'ye getirecek uçağın yola çıktığını bildirmişti.

ciftlik-bank-kurucusu-mehmet-aydin-bu-gece-turkiye-ye-getiriliyor-894922-1.

AA'nın aktardığına göre Çataklı, Bakanlık Konferans Salonu'nda düzenlediği Aylık Basın Bilgilendirme Toplantısı'nda, basın mensuplarının, kurucusu olduğu Çiftlik Bank üzerinden binlerce kişiyi dolandırdıktan sonra yurt dışına kaçan ve kırmızı bültenle aranan "Tosuncuk" lakaplı Mehmet Aydın'ın iade sürecine ilişkin sorusunu yanıtladı.

Aydın için 2018'de kırmızı bülten çıkarıldığını, kendisinin 1 Temmuz'da Sao Paulo'da teslim olduğunu anımsatan Çataklı, şunları kaydetti:

"Bu haber alınır alınmaz gerek Interpol dairemiz gerekse İçişleri Bakanlığımız hemen karşı muhataplarıyla irtibata geçtiler, bağlantılar kurdular. Interpol dairemizden bir ekip seri bir şekilde Brezilya'ya gönderildi. Yerel prosedürler de tamamlandıktan sonra arkadaşlarımız aldılar ve bugün sabah 09.50 sıralarında onu getirecek uçak hareket etti. Akşam 22.30 gibi Türkiye'de olacak. Geldiğinde de kendisiyle ilgili gerekli yasal işlemler ülkemizde gerçekleştirilecek."

Mehmet Aydın'ın hafta sonu ilk kez hakim karşısına çıkması bekleniyor.

Aydın'ın da aralarında bulunduğu 4'ü firari 20 sanığın yargılanmasına ise 14 Eylül’de devam edilecek.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun