birgün

22° PARÇALI AZ BULUTLU

EKONOMİ 17.06.2021 14:48

Çiğ süt fiyatı tepki çekti: “Bu fiyata ne üretim yapılabilir ne de tüketici süt alabilir”

Çiğ süt referans fiyatına tepki gösteren CHP'li Cengiz Gökçel, "30 kuruş olan destek artık 20 kuruş, akıl alır gibi değil. Bu fiyata ne üretim yapılabilir ne de tüketici süt alabilir" dedi.

Çiğ süt fiyatı tepki çekti: “Bu fiyata ne üretim yapılabilir ne de tüketici süt alabilir”

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Cengiz Gökçel, Gıda Komitesi tarafından açıklanan 3 lira 20 kuruşluk çiğ süt referans fiyatına tepki gösterdi. Gökçel, "Süt destek primini arttıracaklarına 10 kuruş düşürdüler. 30 kuruş olan destek artık 20 kuruş, akıl alır gibi değil. Bu fiyata ne üretim yapılabilir ne de tüketici süt alabilir” dedi.

ANKA’nın aktardığına göre, TBMM Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Cengiz Gökçel, Gıda Komitesi tarafından açıklanan süt fiyatlarını değerlendirdi. Yem fiyatlarındaki artışa dikkat çeken Gökçel, “Yem fiyatları her gün rekor kırarken Gıda Komitesi çiğ sütte referans fiyat olarak 3 lira 20 kuruşu belirledi. Yetmedi süt destek primini arttıracaklarına 10 kuruş düşürdüler. 30 kuruş olan destek artık 20 kuruş, akıl alır gibi değil” dedi.

Açıklanan fiyatların üretici için de tüketici için de kabul edilemez olduğunu belirten Gökçel, şunları söyledi:

“Bu fiyata ne üretim yapılabilir ne de tüketici süt alabilir. AKP’nin tarım politikası yüzünden insanlar evine süt alamazken üretici de her gün zarar ediyor. Durum böyleyken biz belki AKP’nin aklına vatandaş gelir, üretici gelir, nefes aldıracak bir karar çıkar diye bekledik. Ancak biz desteğin artmasını isterken AKP şaşırtmadı ve prim desteğini düşürdü. Yani AKP, devletin yapması gereken destek yükünü vatandaşın sırtına bindirdi. Bu şartlar altında kim evine süt alabilir?”

‘YERLİ HAYVANLAR KESİME GİDECEK, İTHAL ETMEK ZORUNDA KALACAĞIZ’

Gökçel, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin süt fiyatının açıklanmasından 2 gün önce; “Yetiştiricilerimizi yüksek yem maliyeti altında ezdirmeyeceğiz" dediğini anımsatan Gökçel, “Bugün 30 kuruş olan primi 20 kuruşa düşürdüler” dedi.

Alınan bu karar sonrasında süt ineklerinin kesime gideceğine değinen Gökçel, şöyle konuştu:

“2008 yılında süt üreticileri para kazanamadıkları için hayvanlarını kesime gönderdiler. O zaman damızlık hayvanları ithal etmek zorunda kaldık. Bugün alınan bu kararla hayvanlar yeniden kesime gidecekler, AKP bizi yine ithalata mecbur bırakacak.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol