birgün

1° KARIŞIK DUŞ

Çiğli Güzeltepe'de kentsel dönüşüm başlıyor

Çiğli'nin Güzeltepe Mahallesi'nde hayata geçirilecek Kentsel Dönüşüm ve Gelişim projesinin tanıtım toplantısında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, yıllardır kentsel dönüşümü bekleyen mahalle sakinleri için ilk adımı attıklarını, bu nedenle heyecanlı olduğunu söyledi.

BİRGÜN EGE 20.08.2021 13:01
Çiğli Güzeltepe'de kentsel dönüşüm başlıyor
Abone Ol google-news

BİRGÜN EGE

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli’nin Güzeltepe mahallesi için düğmeye bastı. Kentsel tasarım ve mimari projeleri hazırlanan bölgede, hayata geçirilecek çalışmaların detayları, düzenlenen toplantıda anlatıldı. Hak sahiplerinin bilgilendirildiği toplantıya İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Buğra Gökçe, meclis üyeleri, muhtarlar ve çok sayıda yurttaş katıldı.

ÜÇ TEMEL İLKE

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, kentsel dönüşüm projelerini tamamlamanın, dirençli ve güvenli bir İzmir için en temel önceliklerden biri olduğunu söyledi. Özgün ve katılımcı bir kentsel dönüşüm modeli uygulayan İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin, şehirdeki riskli konut alanlarını etaplar halinde güvenli hale getirmeye devam ettiğini ifade eden Tunç Soyer, “İzmir’de dönüşümü gerçekleştirmek amacıyla üç temel ilkemiz var. İlki; dönüşüm sürecinin uzlaşma esaslı olması. Yani bu alanda yaşayanların, bu dönüşüme onay vermesi. İkincisi; dönüşümün yerinde ve adil gerçekleştirilmesi. Bu bölgelerde yaşayanların yine o bölgede yaşama hakkının garanti altına alınması. Dönüşümün; insanları birbirinden koparmadan, yaşamın içinde olması. Kimseyi doğduğu yeri terk etmek zorunda bırakmaması ve kültürü koruması. Üçüncü ilkemiz ise; bu sürecin İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin güvencesi altında sürdürülmesi. Yani başından sonuna tüm süreçlerde belirlediğimiz ilkelerin harfiyen uygulanması” dedi.

cigli-guzeltepe-de-kentsel-donusum-basliyor-912456-1.

“DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARIMIZA YENİ BİR İVME KAZANDIRDIK”

Bu yaklaşım sayesinde, yurttaşlarla müteahhitlerin karşı karşıya gelmediğini belirten Soyer, kentsel dönüşümün gerçekleştiği alanlarda ortaya çıkan değer artışının hak sahipleri, yani yurttaşlar arasında paylaştırılacağını belirtti.

Bu projede İzmir Büyükşehir Belediyesi'ne hiç bir şey düşmediğini, aksine Büyükşehir Belediyesine ait 30 dönüm araziyi de Güzeltepe'nin kentsel dönüşümü için tahsis ettiklerini açıklayan Soyer, “Kentsel dönüşüm mevzuatında bildiğiniz gibi pek çok eksiklik var. Ancak tüm bu eksiklik ve yetersizliklerine rağmen asla ‘elimiz kolumuz bağlı’ duygusunun arkasına saklanmadık. Aksine İzmir’in pek çok yerinde dönüşüm seferberliği başlattık ve sadece iki yıl içinde Ege Mahallesi’nde 418 milyon, Örnekköy’de ise 520 milyon lira olmak üzere yaklaşık 1 milyar lira ihale bedeli olan kentsel dönüşüm çalışmaları yaptık. 2016 yılından bu yana kentsel dönüşümde yavaşlayan süreci hızlandırmak ve tıkanıklıkları aşmak için belediye şirketimiz İZBETON’u bu konuda da aktif hale getirerek dönüşüm çalışmalarımıza yeni bir ivme kazandırdık” ifadelerini kullandı.

“YÜZDE YÜZ UZLAŞMA SAĞLAMA HEDEFİ”

Tunç Soyer, Karabağlar Uzundere, Konak Ege ve Ballıkuyu, Karşıyaka Örnekköy, Gaziemir Aktepe ve Emrez ve Çiğli Güzeltepe mahallesinde, toplamda 248 hektarlık alanda kentsel dönüşüm çalışmalarının hızla sürdüğünü, şimdiye kadar tüm bu kentsel dönüşüm alanlarında 2 bin 200 bağımsız birimin inşaatını başlattıklarını belirtti.

Soyer, şunları söyledi: “Hak sahiplerinden 345 bin metrekare tapu devrini aldık. Yaklaşık 1000 bağımsız bölümün anahtar teslimini yaparak mülkiyet tapusu ile hak sahiplerine teslim ettik. İZBETON ile bin bağımsız birimin yapımı için protokol imzaladık. 1218 bağımsız birimin kat karşılığı ihalesini yaptık. Yaklaşık 4 bin 600 bağımsız bölümün de tüm uzlaşma, devir, tapu ve imar uygulamalarını tamamlayarak yapım ihalesine hazır hale getirdik. Çiğli Güzeltepe’de İmar Planı’na aykırı yapılaşmış 287 yapı, 295 bağımsız birim bulunuyor ve yaklaşık 1200 kişi ikamet ediyor. Burada ilgili yasa ve mevzuata göre hak sahipliklerini belirledik ve bölgenin paylaşım modelini oluşturduk. Gururla ifade etmeliyim ki 'uzlaşma ve yerinde dönüşüm' ilkesiyle hareket eden İzmir Büyükşehir Belediyesi, Çiğli’de de yüzde yüz uzlaşma sağlama hedefiyle çalışmalarını tamamladı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı olarak benim yegâne gayem; İzmir’deki herkesin refahını artırmak ve bu refahın, adil biçimde paylaşımını sağlamak.”

“HIZLI EV SAHİBİ OLACAĞIZ”

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü ise mahallenin 30 yıldır kentsel dönüşüm beklediğini belirterek, “İzmir'in kalbi Çiğli'de atacak demiştik. İzmir'in kalbi gerçekten Çiğli'de atmaya başladı. İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin başlattığı yerinde dönüşümle, vatandaş müteahhitin insafına teslim edilmeden, hak ettiği eve kavuşacak. Bu projenin içerisinde pazaryeri, kreş, düğün salonu gibi çok amaçlı kullanılabilecek bir sosyal tesis çalışması olacak. Aynı zamanda Güzeltepe'nin kendine ait bir Cemevi de olacak. 'Çiğli'nin sorunlarını çözeceğiz' demişti. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız bu süreçte hem yanımızda, hem de arkamızda kapı gibi duruyor. İlçenin 220 bine ulaşan nüfusu var. Bu nüfusun hızlı gelişen ihtiyaçlarına cevap veren bir Çiğli Belediyesi ile İzmir Büyükşehir Belediyesi var. Ne kadar hızlı hareket edersek, ne kadar hızlı uzlaşırsak, o kadar hızlı ev sahibi olacağız” dedi.

cigli-guzeltepe-de-kentsel-donusum-basliyor-912457-1.

Toplantıda İzmir Büyükşehir Belediyesi Kentsel Dönüşüm Dairesi Başkanı Arzu Özçelik de sunum yaptı.

7 FARKLI TİPTE KONUT ALTERNATİFİ SUNULACAK

Proje tamamlandığında 21 hektar alanda konut ve işyerlerinin olduğu yaklaşık bin bağımsız birim inşa edilecek. Bölgede basket ve futbol sahalarıyla tenis kortunun bulunduğu bir spor kompleksi ve gençlik merkezi, sosyal, kültürel merkezler, pazar alanı, otopark alanları ve daha fazla yeşil alan olacak.

Proje kapsamında modüler sisteme bağlı kalarak geliştirilmiş, 2+1 ve 3+1 olmak üzere 69 metrekare ile 130 metrekare büyüklüğü arasında değişen 7 farklı tipte konut alternatifi sunulacak. Kentsel dönüşüm alanında hak sahibi olan yurttaşlar, İletişim Ofisi'nde belediye personeli ile yapacağı görüşmelerde, proje kapsamında inşaat hakları, projeler hakkında detaylı bilgi alabilecek. Maketler ile kentsel dönüşüm mimari projelerini inceleyebilecek.

UZLAŞMA GÖRÜŞMELERİ 31 AĞUSTOS’TA BAŞLATILACAK

Çiğli Güzeltepe Mahallesi’nde 2016’da "Kentsel Dönüşüm ve Gelişim Alanı" ilan edildi. 2017’de hak sahipleriyle projeyi paylaşmak üzere alan içerisinde iletişim ve tanıtım merkezi açıldı. İmar planına aykırı yapılaşmış 287 yapı, 295 bağımsız birim bulunan alanda durum tespiti, ayrıca ilgili yasa ve mevzuata göre hak sahipliklerinin ve proje üzerindeki haklarının belirlenmesine yönelik paylaşım modeli oluşturuldu. Sadece konut sahiplerinin değil alandaki esnafın ve ticaret sahiplerinin de dönüşüm sonrasında aynı yerde ticari faaliyetlerini devam etmesini sağlamak üzere ana yaya aksı üzerinde yeni konut altı ticaret kullanımlar geliştirildi. Uzlaşma görüşmeleri 31 Ağustos’ta başlatılacak.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun