birgün

17° AÇIK

ÇEVRE 22.07.2018 11:14

Çıldır Gölü için imza kampanyası

Çıldır Gölü için imza kampanyası

SEDA BALMUMCU

Çıldır Eşmepınar köyü Uzunkaya Mevkiinde, 1 buçuk yılı aşkın süredir devam eden taşocağının bölgede büyük tahribatlara yol açmasından dolayı köylüler imza kampanyası başlattı.

Ardahan ve Kars il sınırları içerisinde kalan Çıldır Gölü’nü tehdit eden, yurttaşların yaşamlarını olumsuz etkileyen taşocağı için change.org isimli web adresi üzerinden başlatılan kampanyada şimdiden 100’lerce imza toplandı.

Eşmepınar Köyü Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Ergin Akçay, konuya ilişkin gazetemize konuştu. Akçay, 1.5 yıldır taşocağı çalışmalarının devam ettiğini söyledi. “Kampanya başlatmamızın nedeni, bu gölden dünyada 2 tane var, biri İsviçre’de biri de burada. Özel bir ekosisteme sahip olan tamamen doğal gölümüzün etrafında hiçbir yapılaşma yok, göle atık su karışmıyor” diyen Akçay, 2016 yılında göle 1 kilometre mesafede, köylerinin sınırları içerisinde taşocağının kurulduğunu ifade etti.

Ergin Akçay, ilk etapta taşocağı kurulduğunun farkına varamadıklarını, iş makinaları gelince kendilerine “50-60 kamyon taş alınacak sonra üzeri kapatılacak, yerleşik bir taşocağı çalışması olmayacak” dendiğini söyledi

Akçay, “Eski muhtarımız bu durumu paylaşınca hemen köye gittim, bölgede incelemeler yaptık, sosyal medya hesabı kurduk, köylüleri bilgilendirdik” dedi

Çevre İl Müdürlüğüne dilekçe verdiklerini ve bilgi istediklerini ifade eden Akçay, “Şu anda İl Müdürlüğü’nden bilgi bekliyoruz. ‘Bu ocak buraya açılmaya müsait mi, açıldıysa hangi şartlar ile açıldı, ÇED raporu var mı?’ Bunun gibi 15-20 tane soru ilettik bununla ilgili dönüş yapıldığında avukatımızla mahkemeye başvuracağız. Eğer dönüş yapmazlarsa 1 hafta bekleyeceğiz ve dava açacağız ve bu belgeleri mahkeme üzerinden alacağız, sürecin takipçisi olacağız” dedi.
Eşmepınar köyünde bulunan taş ocağı köylülerin geçim kaynağı olan tarım ve hayvancılığı olumsuz yönde etkiliyor. Yapılan tahribat nedeniyle, Eşmepınar köyü ve çevre köylerdeki hayvanlarda düşük ve ölüm oranlarının ve Toza bağlı alerjik rahatsızlıkların arttığı, tarım alanlarında mahsül alınamadığı öğrenildi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız