birgün

31° AÇIK

GÜNCEL 06.04.2021 15:13

Çin Büyükelçiliği'nden Mansur Yavaş ve Meral Akşener'e yanıt

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Doğu Türkistan paylaşımına yanıt veren Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, "Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır" dedi. Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu, Büyükelçiliğin sosyal medya paylaşımları nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Çin Büyükelçiliği'nden Mansur Yavaş ve Meral Akşener'e yanıt

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ın Doğu Türkistan paylaşıma yanıt verdi. Açıklamada, "Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır" denildi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, dün Twitter hesabından yaptığı açıklamada, "#BarınKatliamı’nda Çin esaretine boyun eğmeyen Doğu Türkistanlı soydaşlarımızı, şehadetlerinin yıl dönümünde rahmetle anıyorum… Esaret altındaki soydaşlarımızı unutmayacak, uğradıkları zulümlere sessiz kalmayacağız. Doğu Türkistan bir gün mutlaka bağımsız olacak!" ifadelerini kullandı.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ise, "Doğu Türkistan'da yaşanan katliamın acısını 31 yıl geçmesine rağmen hâlâ ilk günkü gibi hissediyoruz. Barın şehitlerini rahmetle anıyorum" paylaşımını yaptı.

ÇİN BÜYÜKELÇİLİĞİ'NDEN YANIT

Çin Halk Cumhuriyeti Ankara Büyükelçiliği, yaptığı açıklamayla Meral Akşener ve Mansur Yavaş'a yanıt verdi.

Twitter'dan yapılan açıklamada, Akşener ve Yavaş'ın sosyal medya hesapları etiketlenerek, "Çin tarafı, herhangi bir kişi veya gücün Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne herhangi bir şekilde meydan okumasına kararlılıkla karşı çıkmakta ve bunu şiddetle kınamaktadır. Çin tarafı, haklı karşılık verme hakkını saklı tutmaktadır" ifadeleri kullanıldı.

ÇİN BÜYÜKELÇİSİ, DIŞİŞLERİ BAKANLIĞI'NA ÇAĞRILDI

AA'nın aktardığına göre, Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu, Büyükelçiliğin sosyal medya paylaşımlarından duyulan rahatsızlık nedeniyle Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı.

Dışişleri Bakanlığı'na çağrılan Çin'in Ankara Büyükelçisi Liu'ya, Büyükelçiliğin Twitter hesabından yapılan paylaşımlardaki ifadeler konusunda duyulan rahatsızlık dile getirildi.

İYİ PARTİ'DEN TEPKİ

İYİ Parti İstanbul Milletvekili Yavuz Ağıralioğlu, Çin Ankara Büyükelçiliği'nin açıklamasına tepki gösterdi.

Twitter'dan büyükelçiliğin açıklamasını alıntılayan Ağıralioğlu, "Ne yaparsınız mesela? Hepimizi toplama kamplarına alıp asimile mi edersiniz? Bize işkence mi yaparsınız? Camilerimizi mi yıkarsınız ? #DoguTürkistan'lı mazlum kardeşlerimize yaptığınız gibi bizi de hapse mi atarsınız? Evlerimize, iffetimize mi musallat olursunuz? Ne yaparsınız?" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol