birgün

28° AÇIK

DÜNYA 05.06.2020 15:18

Çin'den ABD’ye yaptırım tepkisi

Çin, ABD’nin 33 Çinli şirket ve kurumu kara listeye almasına tepki gösterdi. Ticaret Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “ABD’nin insan hakları ve askeri konuları bahane olarak kullandığı” ifadelerine yer verildi

Çin'den ABD’ye yaptırım tepkisi

Çin Ticaret Bakanlığı, ABD’nin 33 Çinli şirket ve kurumu kara listeye alarak bu şirket ve kurumlara ABD mallarının satışına kısıtlama getiren kararını "devlet gücüyle diğer ülke şirketlerine baskı kurmak" olarak nitelendirdi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, ABD’nin insan hakları ve askeri konuları bahane olarak kullandığı ifade edilerek, şunlar kaydedildi:

"Çin buna kesinlikle karşı çıkıyor. ABD birçok kez sözde ulusal güvenlik adı altında ihracat kontrolü gibi önlemleri istismar ediyor ve devlet gücünü diğer ülke şirketlerine baskı yapmak için kullanıyor."

‘YANLIŞ EYLEMLERİNİZİ BİR AN ÖNCE DÜZELTİN’

Washington yönetiminin bu şekilde uluslararası ticaret ve ekonomi düzenine ciddi anlamda zarar verdiği ve küresel endüstri ve tedarik zincirini tehdit ettiği öne sürülen açıklamada ayrıca, "Çin, ABD’yi yanlış eylemlerini bir an önce düzeltmeye çağırıyor" ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, Pekin yönetiminin gerekli tüm tedbirleri alacağı kaydedildi.

NE OLMUŞTU?

ABD Ticaret Bakanlığı, geçen ay Çin'in 33 şirket ve kurumunu Sincan Özerk Bölgesi'nde ‘insan hakları ihlallerine karıştığı veya Çin ordusunun kitle imha silahlarıyla bağlantıları olduğu’ gerekçesiyle yaptırım listesine almıştı.

Bakanlık, 3 Haziran'da yaptığı açıklamada ABD mallarının bu şirket ve kurumlara satışının kısıtlanması anlamına gelen yaptırım kararının 5 Haziran'da yürürlüğe gireceğini açıklamıştı.

ABD'nin yaptırım listesine aldığı şirketler arasında Skyeye Laser Technology adlı radar şirketi ve Qihoo 360 gibi yazılım şirketleri de bulunuyor.

AA

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız