birgün

28° AÇIK

Çin’den Biden’ın ‘askeri karşılık veririz’ sözlerine yanıt

ABD Başkanı Joe Biden’ın, Çin’in Tayvan’a yönelik bir saldırısında askeri düzeyde karşılık vereceğini söylemesi tepki çekti. Çin Dışişleri Sözcüsü, Biden’ın sözlerine yönelik yaptığı açıklamada, "ABD, Çin halkının egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını hafife almamalıdır" dedi.

DÜNYA 23.05.2022 11:00
Çin’den Biden’ın ‘askeri karşılık veririz’ sözlerine yanıt
Abone Ol google-news

ABD Başkanı Biden’ın, Çin’e yönelik “askeri karşılık vereceğiz” sözlerine Çin yönetiminden yanıt geldi.

Biden, "Japonya-ABD zirvesinin" basın açıklamasında, “Tayvan’ı savunmak için askeri olarak müdahil olmak ister misiniz?” sorusuna “Evet, verdiğimiz taahhüt bu” dedi.

Biden, “Tayvan politikamız hiç değişmedi. Tayvan Boğazı’ndaki barış ve istikrarı desteklemeye ve statükoda tek taraflı bir değişiklik olmamasını sağlamaya kararlıyız” ifadelerini kullandı.

ÇİN'DEN YANIT

Biden’ın bu yöndeki sözlerine Çin’den jet yanıt geldi. Çin Dışişleri Sözcüsü Vang, Biden’ın sözlerine yönelik yaptığı açıklamada, "ABD, Çin halkının egemenliğini ve toprak bütünlüğünü koruma kararlılığını hafife almamalıdır" dedi.

(AA)

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol