birgün

1° AÇIK

DÜNYA 25.05.2021 12:41

Çin'den The Wall Street Journal'ın haberine yalanlama

Çin, The Wall Street Journal gazetesinde çıkan ve koronavirüsün ilk kez tespit edildiği 8 Aralık 2019 tarihinden önce Vuhan'daki virüs laboratuvarında birkaç personelin hastalandığına dair haberi yalanladı.

Çin'den The Wall Street Journal'ın haberine yalanlama

The Wall Street Journal, Vuhan'daki virüs laboratuvarı çalışanlarından bazılarının, koronavirüs benzeri semptomlara sahip ilk hastanın kaydedildiği 8 Aralık 2019 tarihinden önce hastalandığını iddia etti.

ABD istihbarat verilerine dayandırılan haberde, 3 araştırmacının resmi kayıttan aylar önce benzer semptomlarla hastaneye başvurduğu iddia edildi.

Gazeteye konuşan kaynaklar ise, söz konusu raporun teyide muhtaç olduğunu söylerken, bazı kaynaklar ise istihbaratın 'oldukça güçlü olduğunu' söylemişti.

Sputnik'in haberine göre; Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Cao Licien ise, Vuhan Viroloji Enstitüsü'ndeki araştırmacılarla ilgili iddiaların 'tamamen yanlış' olduğunu söyledi.

ABD'yi 'Vvirüsün laboratuvardan yayıldığına dair teoriyi canlandırmaya çalışmakla' suçlayan Cao, "Takip edilebilirliği umursuyorlar mı yoksa sadece dikkat dağıtmaya mı çalışıyorlar?" dedi.

Cao, Vuhan'daki laboratuvarın mart ayında çıkardığı bir raporu öne çıkararak "30 Aralık 2019'dan önce Sars-CoV-2'yle hiç karşılaşmadıklarını" hatırlattı.

Öte yandan, laboratuvar yöneticisi Yuan Zhiming de Global Times'a yaptığı açıklamada "Bu iddialar asılsızdır. Laboratuvar bu durumun farkında değildi ve ben bu tür bilgilerin nereden geldiğini bile bilmiyorum" ifadelerini kullandı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol