birgün

0° HAFİF KAR YAĞIŞLI

DÜNYA 25.11.2020 17:56

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Biden'ı tebrik etti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD'de başkanlık seçimini kazanan Joe Biden'ı tebrik etti. Cinping mesajında, "Umarım her iki taraf da cepheleşme ve çatışmadan kaçınarak, sağlıklı ve istikrarlı bağlar kurabilir" dedi.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Biden'ı tebrik etti

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, ABD'de başkanlık seçimini kazanan Joe Biden'ı tebrik etti.

Çin haber ajansı Xinhua'nın haberine göre, Şi, Biden'a gönderdiği yazılı mesajda, Çin ve ABD arasında sağlıklı ve istikrarlı ilişkilerin kurulması temennisinde bulundu.

İyi ilişkilerin hem iki ülke halklarının temel çıkarı hem de uluslararası toplumun temel beklentisi olduğunu belirten Şi Cinping, "Umarım her iki taraf da cepheleşme ve çatışmadan kaçınarak, karşılıklı saygı ve kazan-kazan ruhuna uygun iş birliğine odaklanabilir, farklılıklarını yönetebilir ve böylece Çin ile ABD arasında sağlıklı ve istikrarlı bağlar kurabilir" ifadesini kullandı.

Çin Devlet Başkan Yardımcısı Vang Çişan da ABD'nin seçilmiş Başkan Yardımcısı Kamala Harris'i bir mesaj göndererek kutladı.

ABD'de 3 Kasım'da yapılan başkanlık seçiminin sonuçlarına ilişkin tartışmalar sürerken, resmi olmayan sonuçlara göre 279 delegeye ulaşarak seçimleri kazanan Joe Biden'ın 20 Ocak 2021'de göreve başlaması öngörülüyor.

(AA)

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız