birgün

9° PARÇALI AZ BULUTLU

Cinsel istismardan tutuklama talebine ret

Uşak'ta 12 yaşındaki kız çocuğunu istismar eden Cuma Kuş isimli erkeğin tutuklanma talebi, mahkeme heyeti tarafından reddedildi.

YAŞAM 26.12.2021 07:33
Cinsel istismardan tutuklama talebine ret
Abone Ol google-news

Berkay Sağol

Uşak’ın Sivaslı ilçesinde Cuma Kuş isimli erkek 12 yaşındaki kız çocuğunu istismar etmesi üzerine Uşak 3. Ağır Ceza Mahkemesi’nde dava açıldı. Davanın ikinci duruşmasında savcı mütalaa vererek, sanık Cuma Kuş'un tutuklanmasını talep etti. Tutuklanma talebi mahkeme heyeti tarafından reddedildi. Duruşma 17 Şubat’a ertelendi.


Sanık Cuma Kuş hakkında düzenlenen iddianamede, 12 yaşını tamamlamamış çocuğa yönelik sarkıntılık düzeyinde kalan cinsel istismar suçunu oluşturduğu ve sanığın bu eylemleri değişik zamanlarda aynı suçu birden fazla kez işleyerek zincirleme şekilde oluşturduğu için cezalandırılması talep edildi. Mahkeme ise sanık Cuma Kuş'un tutuklama talebini reddederek, adli kontrol şartlarının devamına karar verdi.

Avukat Volkan Berber, tahliye kararını yanlış bulduklarını ve sanığın cezalandırılması için mücadele edeceklerini kaydetti: “Aynı köyde yaşadıkları bakkal tarafından defalarca sistematik bir biçimde istismara uğrayan çocuğumuzun ikinci duruşması görüldü. İlk celse sanık tahliye edilmişti. Bu tahliye kararını çok yanlış buluyoruz. Zira mağdur ve ailesi ile sanık aynı köyde deyim yerindeyse dip dibe yaşamaktadırlar bu sebeple sanığın mağdura ve ailesine baskı kurma ihtimali kuvvetle muhtemel olduğu gibi mağdurun travmasını çok daha arttıracaktır. Görülen duruşmada ise iddia makamı sanığın zincirleme istismar suçundan cezalandırılmasını istedi. Biz de sanığın cezalandırılmasını ve tutuklanmasını talep ettik. Tutuklama talebimiz yine reddedildi. Önce Çocuklar ve Kadınlar Derneği olarak istismara uğrayan çocuklarımızın her zaman yanında olacağız” dedi.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun