birgün

28° AÇIK

GÜNCEL 04.12.2018 15:58

Cinsel saldırıdan yargılanan avukata 6 yıl 8 ay hapis cezası

Cinsel saldırıdan yargılanan avukata 6 yıl 8 ay hapis cezası

Bir kadını tehdit ederek alıkoyan ve cinsel saldırıda bulunan Avukat İhsan Baran’a verilen 6 yıl 8 ay hapis cezası üst mahkeme tarafından onaylandı.

Av. İhsan Baran’ın, bir kadını tehdit edip alıkoyması ve cinsel saldırıda bulunmasına ilişkin davada Bakırköy 30. Asliye Ceza Mahkemesi “cinsel saldırı” suçundan 4 yıl 2 ay, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 2 yıl 6 ay olmak üzere toplam 6 yıl 8 ay hapis cezası vermişti.

Sendika.org'un haberine göre Av. Baran’ın yerel mahkeme tarafından verilen hapis cezasına itiraz etmesinin ardından Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, istinaf başvurusunu reddetti. Üst mahkeme ret kararının gerekçesini şöyle açıkladı:

Yapılan yargılamada, toplanıp karar yerinde gösterilen delillere, mahkemenin soruşturma sonuçlarına uygun olarak kanaat ve takdirine, incelenen dosya içeriğine göre, mahkemenin kararında usule ve esasa ilişkin herhangi bir hukuka aykırılığın bulunmadığı, delillerde ve işlemlerde herhangi bir eksiklik olmadığı, ispat bakımından değerlendirmenin yerinde olduğu, eylemlerin doğru olarak nitelendirildiği ve kanunda öngörülen suç tiplerine uyduğu, cezaların kanuni bağlamda uygulandığının anlaşıldığı…

Yıldırma politikaları kadınların mağduriyetini artırıyor

Sendika.Org’a konuşan Cemre E. “Adalet geç de olsa tecelli etti. 28 ay süren dava süreci ardından 1 yıla yakın zaman da kararın kesinleşmesi için bekledik. Travma yaşayan bir kadın olarak söylemeliyim ki geciken kararlar ve bu yargılama süreci boyunca karşı tarafın uyguladığı yıldırma politikası sebebiyle birçok kadın mağduriyet üstüne mağduriyet yaşıyor. Hukuki süreçler bu gibi davalar için hızlandırılmalı” dedi.

Ne olmuştu?

Cemre E, saldırıdan sonra verdiği bilgide zaman kaybetmeden hastaneye gittiğini, yaşadığı cinsel ve fiziksel şiddetin izlerinin tespit ettirerek rapor aldığını belirtti. Cemre E, Yeşilköy Polis Karakolu’na gittiğini ve Baran hakkında şikayetçi olduğunu da ekledi.

Bakırköy Cumhuriyet Başsavcılığı, yapılan suç duyurusu sonrasında “cinsel saldırı” ve “hürriyeti tahdit” suçlarını tespit ederek Bakırköy 30. Asliye Ceza Mahkemesi’nde davanın görülmesine karar verdi.

Yaklaşık 28 ay süren dava sonunda mahkeme, sunulan darp raporu, tanık beyanları ve aktarılan ifadelerin tutarlığı ile suçun varlığına kanaat getirerek avukat İhsan Baran’a “cinsel saldırı” suçundan 4 yıl 2 ay, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 2 yıl 6 ay olmak üzere toplam 6 yıl 8 ay hapis cezası verdi.

Yargılaması devam eden Baran, hakkında çıkan haberleri şikayet etmiş, 6. Sulh Ceza Hakimliği de aralarında Sendika.Org’un da bulunduğu birçok yayındaki haberlere erişim engeli getirmişti.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız