birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

GÜNCEL 19.04.2021 18:15

Cinsel saldırıdan yargılanan Tuma Çelik’in beraat kararının gerekçesi açıklandı

Cinsel saldırıyla suçlandıktan sonra HDP'den istifa eden Mardin Milletvekili Tuma Çelik yargılandığı davadan delil yetersizliği gerekçesiyle beraat etmesinin gerekçesi açıklandı.  Gerekçeli kararda Çelik’in cezalandırılmasına “yeterli delil bulunmadığı” belirtilerek, “şüpheden sanık yararlanır” ilkesi gereği beraat kararı verildiği kaydedildi.

Cinsel saldırıdan yargılanan Tuma Çelik’in beraat kararının gerekçesi açıklandı

Halkların Demokratik Partisi’nden (HDP) ihraç edilen Mardin Milletvekili Tuma Çelik'in, seçim çalışmaları sırasında tanıştığı D.K. adlı kadına cinsel saldırıda bulunduğu suçlamasıyla yargılandığı davada verilen beraat kararının gerekçesi açıklandı.

DHA’da yer alan habere göre, gerekçeli kararda, ceza mahkumiyeti, herhangi bir ihtimale değil, kesin ve açık bir ispata dayanmalıdır' maddesi hatırlatıldı.

Çelik’in cinsel saldırıda bulunduğuna yönelik cezalandırılmasına yeterli delil bulunmadığı belirtilerek, “şüpheden sanık yararlanır” ilkesi gereği beraat kararı verildiği bildirildi.

NE OLMUŞTU?

Tuma Çelik, Mardin'in Midyat ilçesinde 31 Mart yerel seçim çalışmaları sırasında, bir dernekte tanıştığı D.K.'ye cinsel saldırıda bulunduğu iddiasıyla gündeme gelmişti. HDP'den istifa eden Çelik'in, 7 Ekim'de TBMM Genel Kurulu'nca dokunulmazlığı kaldırılmıştı. İstifasından önce hakkında soruşturma başlatılan Çelik için HDP yönetimi ihraç kararı da almıştı.

Tuma Çelik istifasını açıklarken yaptığı konuşmada bir kadının kendisine bir yıldır iftirada bulunarak şantaj yaptığını iddia ederek, "Partimin zarar görmemesi için istifa kararı aldım" demişti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol