birgün

19° PARÇALI AZ BULUTLU

Cinsiyetçi başkan eril zihniyetin ürünü

GÜNCEL 12.08.2022 06:30
Cinsiyetçi başkan eril zihniyetin ürünü Kadınlar, Akdeniz Belediyesi Başkanı Gültak’a tepki gösterdi. (Fotoğraf: BirGün)
Abone Ol google-news

Abidin YAĞMUR

Mersin’de AKP’li Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak’ın kullandığı cinsiyetçi ifadelere tepki büyük. Mersin Kadın Platformu, namusu üzerine yemin edebileceğini belirtip ve kendi eşini anarak cinsiyetçi ifadeler kullanan Gültak’ı protesto etti. Mersin Kadın Platformu Bileşenleri, AKP’li başkanın bu söylemine, “Dil sürçmesi değil, zihin çürümesi. Rahatınızı bozacağız” sloganıyla bir basın toplantısı düzenleyerek tepki gösterdi.

Platform adına açıklama yapan Çiğdem Göksoy, şunları dile getirdi: “Akdeniz Belediyesi Başkanı Mustafa Gültak katıldığı bir oturumda ‘Ailenin namus kavramını ortaya koymak istiyorsanız eşimi de koymaya hazırım bu konuda’ sözlerini sarf etti. Boşanma aşamasında olduğu eşini öldürerek namusunu temizlediğini duyuran katil Gencay Korur ile her ne konu için olursa olsun kadın bedenini ve varlığını siyasete alet edip son derece eril bir dil kullanan Akdeniz Belediye Başkanı Mustafa Gültak'ın aynı zihniyetin farklı ürünleri olduklarını düşünüyoruz. Katledilen her bir kadında, LGBTİ+’da aile, namus, ahlak naraları atanlar bu zihniyetin ürünüydü. Bahsi geçen sözlerin atılan haber başlıklarındaki gibi basit bir gaf olmadığını, aslında köhnemiş fikirlerini her zikirlerinde de gösteren erkekliğin bir ürünü olduğunu biliyoruz. Gültak bu sözleriyle bir kez daha kadınları meta haline getirilmiş, sahipleri oldukları bir varlık olarak gördüklerini, tahakkümü kendilerine hak edindiklerini ortaya koymuş oluyor.”

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol