İzmir Yalı Mahallesi’nin muhtarı Babat’ın boş bir çiviye sebze poşetini asması büyük bir yardım kampanyasını başlattı. Askıda sebze, askıda kitap ve askıda doktor kampanyası mahallede yardımlaşmayı artırdı.

Çiviyle başlayan büyük dayanışma

Berkay SAĞOL

İktidarın salgın politikaları ve derinleşen ekonomik kriz, insanların hayatlarını doğrudan etkiliyor. Geçim sıkıntısı her geçen gün artmaya devam ederken, İzmir’in Karşıyaka ilçesinde bulunan Yalı Mahallesi’nde kentte çok fazla örneği görülmeyen büyük bir dayanışma kampanyası gerçekleşiyor.

Yaklaşık 40 bin nüfuslu Yalı Mahallesi Muhtarı Uğur Babat öncülüğünde başlatılan kampanyaya mahalle sakinleri başta olmak üzere ülkenin birçok yerinden ve yurtdışından destek geliyor. Şemikler Pazaryeri içerisinde bulunan muhtarlık binasına ihtiyacı olanlar için sebze, kitap, ev eşyası, ayakkabı hatta ağaç fidesi ve lavanta çiçeği bırakılıyor.

Mahallenin eski muhtarının vefat etmesiyle birlikte geçen aralık ayında zorunlu olarak muhtarlık görevini üstlenen Babat’ın, muhtarlığın önündeki çivi dolu tahtayı çöpe atmak yerine üzerine bir poşet sebze asması ve askıda sebze yazmasıyla bu dayanışmanın hikâyesi başlıyor.

Her şeyin bir tane vidaya bir poşet sebze asmasıyla başladığını anlatan Babat, “Benden gören başkaları da birer poşet daha sebze astı ve zamanla mahalleli harekete geçti. Mahalledeki her apartmanın girişine ihtiyaç sahiplerinin gelip muhtarlıktan sebzeleri alabileceği yönünde yazılar bıraktım. Bu şekilde dağıtım başladı. Zamanla pazara gelenlerin dışında mahallede oturan diğer kişilerde bana destek oldu. Sonrasında ise askıda kitap, askıda çorba, askıda ev eşyası, askıda ayakkabı, askıda ağaç fidesi, askıda lavanta ve askıda doktor uygulaması böyle başladı” diyor.

civiyle-baslayan-buyuk-dayanisma-876283-1.

ASKIDA DOKTOR

Son 1 ay içinde 344 aileye gıda kolisi, 82 aileye maddi yardım, 22 kişiye tedavi desteğinde bulunduklarını ve 338 tane kitap dağıttıklarını söyleyen Babat, konuşmasına şöyle devam ediyor:

“Bu yaptığımız dayanışmanın belki de Türkiye genelinde örneği yok. Özellikle askıda doktor kampanyamızın sanırım dünyada tek. Askıda doktor dayanışmamızla yatalak ve yaşlı hastalarımızın evde bakımlarını ve tedavilerini gerçekleştiriyoruz. Semtimizde yaşayan emekli bir doktor gönüllü olarak bize yardımcı oluyor. Askıda lavanta kampanyamızın, özellikle lavanta olmasının bir sebebi var. Çünkü yaz aylarında lavanta çiçeği sineği kovuyor. Bunun dışında eğer şartlar izin verirse temmuz ayında mahallemizde bir kitap fuarı yapacağız. Şimdiden 35 yayıneviyle anlaştık. Karşıyaka Belediyesi’nin desteğiyle mahallemizde 100’den fazla yazarı ağırlayacağız.”

Babat, amacının mahalleye tekrar imece usulü kültürünü kazandırmak olduğunu söylüyor ve ekliyor:

“Bizim mahallemiz daha çok emekçilerin yaşadığı bir mahalle ama görece İzmir’in birçok yerine göre maddi durumu iyi olan insanların da olduğu bir yer. Mahallemizde bu kadar ihtiyaç sahibi insanın olduğunu bilmiyordum. İnsanlar sürekli yardım için geliyor. Çok daha fazla desteğe ihtiyacımız var. Tüm bu yaptıklarımızın dışında evlenecek olan kişilere de yardım yapmak istiyoruz. Biz bir mahalle muhtarlığı olarak hiçbir ödeneğimiz olmadığı halde biz bunları yapıyoruz. Büyük kurumların ödeneğimiz yok demesi bir bahane değil.”