birgün

8° AÇIK

GÜNCEL 24.09.2021 14:01

CKD’de Taliban istifaları sürüyor

İzmir Güzelbahçe Şubesi feshedildi, üyeler topluca istifa etti.

CKD’de Taliban istifaları sürüyor


BİRGÜN EGE

Afganistan’daki Taliban’a destek veren Cumhuriyet Kadınları Derneği’nde (CKD) istifalar sürüyor. Genel Merkez yönetimiyle fikir ayrılığına düşen CKD İzmir Güzelbahçe Şubesi fesih ve topluca istifa kararı aldı.

Fesih kararı bilgisini alan genel merkez yönetiminin kendisini 17 Eylül 2021 tarihinde üyelikten aldığını duyuran Öney, “Atatürk ilkelerine bağlı bir Cumhuriyet kadını olarak alınan bu karar nedeniyle üzülmüyor, tam tersine gurur duyuyorum. Karar şeriat düzenini destekleyen bu zihniyetle bir arada olamayacağımı ortaya koymuştur. Cumhuriyet kadını olarak Atatürk’ün yolunda asla sapmayacağız.”diye konuştu.

Fesih ve toplu istifa kararını duyurmak amacıyla Güzelbahçe Atatürk Kültür Merkezi’nde üye ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan Şube Başkanı Mesude Öney, İzmir’de 20’ye yakın kurucu üye ile 27 Aralık 2014 tarihinde Güzelbahçe Şubesi’ni kurduklarını hatırlattı. Öney, Cumhuriyet’i korumak, kollamak, geliştirmek ve yeni nesillere aktarmak amacıyla gece gündüz çalıştıklarını, dernek tüzüğüne uygun etkili kampanyalar ve toplantılar gerçekleştirdiklerini söyledi.

FİKİR AYRILIKLARI İSTANBUL SÖZLEŞMESİYLE BAŞLADI

ckd-de-taliban-istifalari-suruyor-925109-1.

Genel Merkez yönetimiyle fikir ayrılıklarının İstanbul Sözleşmesiyle başladığına dikkat çeken Öney, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“İstanbul Sözleşmesinden Cumhurbaşkanı kararnamesiyle çıkılması dolayısıyla CKD Genel Merkezi’nin yapmış olduğu açıklamaya karşı çıkarak bu eylemi desteklemediğimizi belirttik. Böylece genel merkezle uyuşmazlığımız başladı. Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Prof. Dr. Tülin Oygür’ün bir süre önce Yönetim Kurulu adına yaptığı Afganistan’ı tanıma ve Taliban’a destek içerikli basın açıklamasıyla Atatürk ilke ve devrimlerine bağlı bir Cumhuriyet kadını olarak fikir ayrılıklarımız hat safhaya çıktı. Bu derneğin benim ve benim gibi düşünen yönetim kurulu arkadaşlarımın savunduğu fikirlerle hiç bağdaşmadığını gördüm. Genel Merkez yönetiminin “Taliban’a destek“ açıklamasını ben ve üye arkadaşlarım içimize sindiremedik. Biz Atatürk ve Cumhuriyet’in yılmaz bekçileri olan Cumhuriyet kadınları hiçbir zaman kadını ikinci sınıf insan statüsüne koyan Taliban yönetimine destek ve yandaş olmamız, arka çıkmamız söz konusu olamaz. Bu nedenle Genel Merkez yönetiminin Taliban’a destek açıklamasına başından beri karşı çıktık, tepki gösterdik ve reddettik. Genel Merkez yönetimi bu konuda geri adım atmadığı gibi açıklamasını şiddetle savundu. Dolayısıyla bugünkü CKD yönetimi ile hiçbir ilişkimiz kalmamıştır.”

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol