birgün

13° KISA SÜRELİ YAĞMUR

GÜNEY 16.06.2020 13:15

ÇMO'dan uyarı: Anız yakmak topraktaki verimi düşürür

Anız yakmanın çevreye ciddi zararlar verdiğini söyleyen Çevre Mühendisleri Odası Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, çiftçilerin bu konuda doğru şekilde bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizdi

ÇMO'dan uyarı: Anız yakmak topraktaki verimi düşürür

YAKUP DURMUŞ/ ADANA

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Şube Başkanı Kenan Doğan, hububat hasadının başlamasıyla birlikte tüm uyarı ve önlemlere rağmen anız yakmaya devam edilmesiyle toprağın zarar gördüğünü, çevrenin kirlendiğini ve hava kalitesinin düştüğünü söyledi.

Anız yakmanın canlı yaşamını, çevreyi ve insan sağlığını olumsuz etkilediğini anımsatan Doğan, “2019 yılı yaz aylarında Adana’nın havasındaki partikül madde miktarı, 54 gün sınır değerlerin üzerinde çıktı. Kentimizde yaz,cmo-dan-uyari-aniz-yakmak-topraktaki-verimi-dusurur-744857-1. kış ayrımı olmaksızın her mevsim hava kirliliği yaşanmakta ve kentlimiz kirli havaya maruz kalmaktadır” dedi. Salgın döneminin, hava kalitesinin ne kadar önemli olduğunun bir kez daha ortaya koyduğunu aktaran Doğan şöyle konuştu:

“ANIZ YAKMAK TOPRAKTAKİ VERİMİ DÜŞÜRÜR”

“Hava kirliliğinin yoğun yaşandığı kentlerde solunum sistemi rahatsızlıklarının olması da kaçınılmaz bir durumdur. Yani kentlerin hava kalitesi, temiz bir havaya ve yeteri miktarda yeşil alanlara sahip olmaları solunum rahatsızlıklarının azalmasında da etkilidir. Bu nedenle temiz bir çevre ve havaya sahip olmak doğrudan sağlıkla bağlantılı bir durumdur. Ancak çevresel etkilerin yanında anız yakılması hava kalitesini ciddi şekilde azaltmaktadır. Anız yakma ayrıca toprağa organik madde açısından katkı sağlayan kısmın ortadan kaldırılması, birçok canlının ölmesi anlamına gelmekte ve toprağın veriminin azalmasına neden olmaktadır.”

“ANIZ YAKMAK, MALİYETİ DÜŞÜRMEZ, TOPRAĞA ZARAR VERİR”

Anız yakmanın zamandan ve maliyetten kazanç sağlandığı düşünülse de aslında ülke topraklarına büyük zarar verdiğini kaydeden Doğan şöyle devam etti;

“Saatlerce süren yangınlarla birlikte oluşan dumanlar hava kirliliğine neden olmaktadır. Toprak yüzeyinde yüksek derecede sıcaklık meydana geldiğinden toprağın içerisinde mikrobiyolojik canlıların azalarak doğal dengenin bozulmasına, toprağın fiziksel, kimyasal ve biyolojik olarak bozulan yapısı nedeniyle veriminin düşmesine, organik madde içeriği azalan toprağın su tutma kapasitesinin düşmesine, erozyona uğramasına ve kuraklığa sebebiyet vermektedir”

“ÇİFTÇİLER, DOĞRU BİLGİLENDİRİLMELİ”

Doğan, çiftçilerin doğru bilgilendirilmesi gerektiğinin altını çizerek çözüm önerilerini sıraladı:

►Anız yangınlarının önlenmesi için yetkili birimlerin izleme ve denetleme görevini artırması, çiftçilerin anız yangınlarının olumsuzlukları konusunda bilgilendirmesi gerekmektedir.

►Hububat hasadının ardından toprak yüzeyinden alınamayan kısımlar uygun aletlerle parçalanmalı ve bu durumun toprağa ve toprağın yeni ürün için hazır hale getirilmesine engel olmayacağı anlatılmalıdır.

►Denetimlerin ve cezai işlemlerin, anız yakılmasını caydırıcı şekilde uygulanması, toprağa ve doğaya verilen tahribatın önüne geçilmesinde büyük katkı sağlayacaktır.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol