birgün

27° AÇIK

DÜNYA 05.12.2019 23:28

Coca Cola ve Pepsi'den şeker kararı

Alkolsüz İçecek ve Maden Suyu Üreticileri Birliği'ne üye firmalar, ürünlerde kullandıkları şeker miktarını 2024'e kadar yüzde 10 aşağı çekme konusunda karara vardı

Coca Cola ve Pepsi'den şeker kararı

Rusya'da faaliyet gösteren alkolsüz içecek üreticileri ve ithalatçıları, gelen kamuoyu baskısı üzerine, ürünlerinde kullandıkları şeker miktarını "gönüllü olarak" azaltma kararı aldı.

Vedomosti gazetesinin sektörün çatı kuruluşu Alkolsüz İçecek ve Maden Suyu Üreticileri Birliği (SPBN) kaynaklarına dayandırdığı habere göre, birliğe üye firmalar, ürünlerde kullandıkları şeker miktarını 2024'e kadar yüzde 10 aşağı çekme konusunda karara vardı.

Birliğe üye firmalar 500 mililitreden daha küçük hacme sahip ürünler üretme ve ürün içeriklerine dair bilgileri daha anlaşılır hale getirme konusunda anlaştı.

Markalar ayrıca okul yakınlarında promosyon amaçlı ücretsiz içecek dağıtımı yapmama, temel izleyici kitlesi çocuklardan oluşan televizyon, radyo ve gazetelere reklam vermeme kararı aldı.

TürkRus’un haberine göre deklarasyona imza atacağı öğrenilen firmalar arasında PepsiCo, IDS Borjomi Russia, Coca-Cola NVS Rossiya, UK Çornagolofka ve Holding Aqua da var.

SPBN başkanı Maksim Novikov, tüketicilerin başta düşük kalorili ürünler tüketmek olmak üzere değişen beklentilerine cevap vermek için böyle bir karar aldıklarını söyledi.

cukurda-defineci-avi-540867-1.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız