Cockburn: Erdoğan ABD’yle karşı karşıya gelmek istemeyecektir

Independent’ın deneyimli Ortadoğu muhabiri Patrick Cockburn, TSK’nin ÖSO ile birlikte Afrin kent merkezini kontrol altına alması sonrası harekâtı genişletme sinyali veren Türkiye’nin, Suriye ve Irak’ta “ABD’yle karşı karşıya gelme girişiminde bulunma ihtimalinin düşük olduğunu” yazdı.

Analizde şu ifadeler yer aldı: “Suriye ve ABD’yi alarma geçiren bir hareketle Erdoğan, Suriye’nin kuzeyinde Kürtlerin elinde kalan bölgelere ve Ezidi nüfusun yoğunlukta olduğu Irak Kürdistanı’nın Sincar bölgesine sınır ötesi operasyon yapmakla tehdit ediyor. Erdoğan, YPG’nin 2016’da IŞİD’den aldığı Menbiç ve Kobani’nin bir sonraki hedef olabileceğini öne sürüyor ancak Afrin’den farklı olarak bu iki yer, ABD Hava Kuvvetleri destekli 2 bin kişiden oluşan özel kara kuvvetlerinin elinde. Erdoğan’ın Suriye’nin kuzeyi ve doğusundaki fiili Kürt devletini uzun vadede bertaraf etmeyi istediği şüphesiz. Ancak ABD’nin zırhlı araçlarını devriye yolladığı ve Halep ile Fırat nehri arasındaki stratejik bir noktada olan Menbiç yakınlarında ABD ile karşı karşıya gelmeyi istemesi, pek de mümkün görünmüyor.”

Cockburn, şöyle devam etti: “Afrin kantonunun Eş Başkanı Hevi Mustafa, insanların çocuklarıyla beraber arabalarında, ağaçların altında uyuduğunu söylüyor. Türkiye Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ’a göre hedef ‘bölgeyi asıl sahiplerine vermek’. Asıl sahipler’ ile bahsedilen, Türkiye’nin geçmişte Arapların Afrin’den çıkarıldığı iddiasına atıf yapıyor olabilir. Türk askeri buradan çekilirse bu çok da bir şey ifade etmez çünkü Türkiye ve Türklerin kontrolündeki bölgeler Afrin’i üç taraftan kuşatıyor. Burada kalması beklenen ÖSO birlikleri de emirlerini Türkiye’den alıyor.”