birgün

27° AÇIK

GÜNCEL 14.08.2019 09:22

Çocuk hastaların ‘organ kardeşliği’

Kalp nakli olmayı beklerken yaşamını yitiren 9 yaşındaki hasta çocuğun böbrekleri ve karaciğeri, aynı hastanede nakil olmak için sırada olan arkadaş 3 çocuğa nakledildi.

Çocuk hastaların ‘organ kardeşliği’

İzmir’de kalp nakli olmayı bekleyen 9 yaşındaki çocuk hastanın beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından ailesi tarafından bağışlanan böbrekleri ve karaciğeri, aynı hastanede arkadaş olup nakil olmayı bekleyen 3 çocuğa umut oldu.

Yapılan testlerde ailenin bağışladığı organlardan böbrekleri, Organ ve Nakil Listesi’nde bulunan ve aynı hastanede tedavi görüp yakın arkadaş olan 17 yaşındaki Gökçenur Şimşek ile 16 yaşındaki Oğuzhan Türk’e, karaciğeri ise 8 yaşındaki Tuğba Doyar’a nakledildi.

Organ nakli yapılan çocuklardan Gökçenur Şimşek, 2 yıl önce böbrek yetmezliği teşhisinin koyulduğunu, hayatını diyalize girerek sürdürdüğünü söyledi.

Şimşek, organları bağışlayan aileyle tanışmak istediğini aktararak, “Onlar bir evlatlarını kaybettiler ama 3 tane çocukları oldu. Artık bizler de onların evlatlarıyız” dedi.

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız