Çocuk istismarcılarına karşı kadınlar ayakta
Birgün Birgün Birgün Birgün
İzmir Kadın Platformu, Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğun istismar edilmesini protesto etti. Platform tarafından düzenlenen basın açıklamasında, ” Biz kadınlar olarak çocuk istismarına, kadına şiddete, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine  sessiz kalmayacağız. Susmuyoruz, korkmuyoruz, ses çıkarıyoruz” denildi. Konak İskele önündeki basın açıklamasına Eğitim Sen Genel başkanı Feray Aytekin Aydoğan da katıldı. İzmir Kadın Platformu adına basın açıklamasını […]

İzmir Kadın Platformu, Küçükçekmece’de 5 yaşındaki çocuğun istismar edilmesini protesto etti.

Platform tarafından düzenlenen basın açıklamasında, ” Biz kadınlar olarak çocuk istismarına, kadına şiddete, tacize, tecavüze, kadın cinayetlerine  sessiz kalmayacağız. Susmuyoruz, korkmuyoruz, ses çıkarıyoruz” denildi.

Konak İskele önündeki basın açıklamasına Eğitim Sen Genel başkanı Feray Aytekin Aydoğan da katıldı.

İzmir Kadın Platformu adına basın açıklamasını okuyan Alev Özkiraz, “Tacize, tecavüze, çocuk istismarına karşı susmuyoruz” diyerek şunları söyledi:

“İstanbul’da metrobüste bir kadın tacize uğradı. Geçtiğimiz haftalarda Ankara Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nde akademisyen olan Prof. Dr. Hasan Bilgili tarafından kliniğinde çalışan stajyer kadın tecavüze maruz kaldı. Tarsus’ta gerçekleşen istismar olayının faili imam tutuksuz yargılanmaya devam ediyor, Rabia Naz cinayetinin üstü örtülmeye çalışılıyor. Giresun’da iki erkeğin tecavüzüne uğrayan zihinsel engelli Havva tecavüz esnasında ‘bağırmadığı’ gerekçesiyle yargılanır hale geldi. Tecavüzcüler ise serbest bırakıldı. Çocuğunu istismar ettiğini öğrenince eşinden şikâyetçi olan Döndü Şengül, istismarcı Şükrü Sengul’ün serbest bırakılması ile onun eliyle katledildi.”

ÇOCUK İSTİSMARCILARINA KARŞI İSYANDAYIZ

Özçelik sözlerine şöyle devam etti:

“23 Nisan günü ise 5 yaşında bir çocuğun cinsel istismara uğradığını öğrendik. Hastaneye kaldırılan çocuğun ailesi istismarcının yakalanması için, 5 yaşındaki çocuklarının sesi olmak için sokaklara döküldü. Küçükçekmece Emniyet Müdürlüğü ise tecavüzcülerin, istismarcıların peşine düşmesi gerekirken sokaklara dökülen aileye, kadınlara, mahalleliye saldırdı.

Bugün dört bir yanda başta kadınlar olmak üzere binlerce insan tacize, tecavüze, çocuk istismarcılarına karşı isyanda. Tacizin, tecavüzün üstü kapatılmaya, bir kereden bir şey olmaz diyerek aklanmaya çalışılıyor. İyi hal- saygın tutum indirimleriyle ödül gibi cezalar verildikçe bu olaylar her geçen gün daha da artıyor. Diğer yandansa çocuk istismarına, tacize, tecavüze karşı çıkanlar polis saldırısı ile gözaltı ile karşılaşıyor. Erkek yargı tacizi, tecavüzü, çocuk istismarını aklarken eşitlik, özgürlük ve adalet isteyen kadınların karşısına dikiliyor. “

Kadınlar, basın açıklamasının ardından oturma eylemi gerçekleştirdi.

Yazarın Diğer Yazıları
Yorumlarınız