birgün

5° AÇIK

Çocuk istismarı skandalı ile gündeme gelen Hiranur Vakfı, internet sitesini ‘bakıma’ aldı

Kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in altı yaşındaki kızı H.K.G.'yi müridiyle ‘evlendirmesi’ ve çocuğun yıllarca istismara maruz bırakılmasıyla gündeme oturan Hiranur Vakfı’nın internet sitesi kapatıldı.

GÜNCEL 09.12.2022 11:52
Çocuk istismarı skandalı ile gündeme gelen Hiranur Vakfı, internet sitesini ‘bakıma’ aldı
Abone Ol google-news

BirGün’ün ortaya çıkardığı çocuk istismarı skandalı olayının merkezindeki Hiranur Vakfı’nın internet sitesine ulaşılamıyor. Vakfın sitesine girenler, “Bakımda” notuyla karşılaşıyor.

İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’nin 6 yaşında evlendirilmesi ve cinsel istismara uğradığının ortaya çıkması Türkiye’yi ayağa kaldırdı. Yusuf Ziya Gümüşşel, anne Fatma Gümüşel ve imam nikâhıyla evlendirildiği Kadir İstekli hakkında, “zincirleme şekilde çocuğun cinsel istismarı” suçundan dava açıldı.

Yaşanan gelişmeler sonrası Hiranur Vakfı’nın internet sitesi kapatıldı. Siteye girmek isteyenler ‘bakımda’ notuyla karşılaşıyor.

cocuk-istismari-ile-gundeme-gelen-hiranur-vakfi-internet-sitesini-bakima-aldi-1098175-1.

SİTEDE TEMİZLİK YAPILMIŞTI

Yazarımız Timur Soykan’ın yazısıyla, 6 yaşındaki kızını, müridiyle ‘evlendirdiği’ ortaya çıkan Yusuf Ziya Gümüşel, kurucusu olduğu Hiranur Vakfı’nın sitesinden silinmişti. Vakfın internet sitesinde yer alan ‘tarihçe’ bölümünde vakfı Yusuf Ziya Gümüşel’in kurduğu belirtilirken haber sonrası bu bölüm siteden kaldırılmıştı. Yine ‘vakfımız’ başlıklı bölümde de Yusuf Ziya Gümüşel’den bahsedilirken bu bölüm de silinmişti. Yusuf Ziya Gümüşel’in fotoğrafları da siteden kaldırılmıştı.

İBB’DEN VAKFA MÜHÜR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Müdürlüğü ekipleri, çocuk istismarı skandalıyla gündeme gelen İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’nın Sancaktepe’deki kaçak yapısını mühürledi.

5 Blok için ruhsat alan, yapı ruhsatında bloklar arasını bahçe olarak gösteren Hiranur Vakfı’nın, mevzuata aykırı bir şekilde bloklar arasına kaçak külliye inşa ettiği tespit edildi.

NE OLMUŞTU?

BirGün yazarı Timur Soykan, 3 Aralık'taki "Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…" başlıklı yazısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, kadının çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını yazmıştı. Yaşananlar, H.K.G.’nin şikayetiyle ortaya çıkmıştı.

Soykan, 7 Aralık'ta BirGün'de yayımlanan "Utancın fotoğrafları" başlıklı yazısında da H.K.G.’nin çocuk yaşta gelinlik giydirildiği ve ‘nişan’ına ait dehşet verici fotoğrafları yayımlamıştı.

Sosyal medyada tepki yağan olaya ilişkin Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı açıklama yapmış ve davaya müdahil olunduğunu bildirmişti.

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol