birgün

2° KAPALI

'Çocuk istismarı' skandalıyla gündeme gelen Hiranur Vakfı'nın kapatılması için başvuru yapıldı

Halkın Kurtuluş Partisi, çocuk istismarı skandalı ile gündeme gelen Hiranur Vakfı‘nın kapatılması için Kültür ve Turizm Bakanlığı'na bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne başvuruda bulundu.

GÜNCEL 09.12.2022 13:59
'Çocuk istismarı' skandalıyla gündeme gelen Hiranur Vakfı'nın kapatılması için başvuru yapıldı Fotoğraf: Hiranur Vakfı
Abone Ol google-news

Halkın Kurtuluş Partisi, 6 yaşındaki kız çocuğunun cinsel istismara maruz bırakılması skandalıyla gündeme gelen İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kapatılması için başvuruda bulundu.

Taksim Gümüşsuyu'nda bulunan Vakıflar Genel Müdürlüğü 1'inci Bölge Müdürlüğü'ne başvuruya ilişkin HKP, sosyal medya hesabında konuya ilişkin paylaşım yaptı.

Paylaşımda şunlara yer verildi: "Çocuk istismarı skandalıyla gündeme gelen İsmailağa Cemaati'ne bağlı Hiranur Vakfı'nın kapatılması için Kültür ve Turizm Bakanlığına bağlı Vakıflar Genel Müdürlüğüne başvuruda bulunduk."

NE OLMUŞTU?

BirGün yazarı Timur Soykan, 3 Aralık'taki "Karanlık dünya bir çocuğu yuttu: Tarikat karanlığında henüz 6 yaşında…" başlıklı yazısında, İsmailağa Cemaati’ne bağlı Hiranur Vakfı’nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G.’yi 2002’de altı yaşındayken imam nikahıyla ‘evlendirdiğini’, kadının çocukluğu boyunca cinsel istismara uğradığını yazmıştı. Yaşananlar, H.K.G.’nin şikayetiyle ortaya çıkmıştı.

Soykan, 7 Aralık'ta BirGün'de yayınlanan "Utancın fotoğrafları" başlıklı yazısında da H.K.G.’nin çocuk yaşta gelinlik giydirildiği ve ‘nişan’ına ait dehşet verici fotoğrafları yayımlamıştı.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol

Video haberler için YouTube kanalımıza abone olun

Birgün'e Abone ol