birgün

29° AÇIK

EKONOMİ 27.05.2020 08:24

Çocuk sahibi olmak lükse dönüştü

CHP’li Taşcıer, son bir yılda bebek bakım masraflarında büyük artış yaşandığını bildirdi. Taşcıer, “Bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği masraflarında bir yılda ortalama yüzde 33’e varan artışlar yaşandı” dedi

Çocuk sahibi olmak lükse dönüştü

HÜSEYİN ŞİMŞEK

Ülkenin içerisinde bulunduğu ekonomik krizin günden güne derinleştiğini bildiren TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi ve CHP Ankara Milletvekili Gamze Taşcıer, yeni çocuk sahibi olan yurttaşların bu krizden daha ağır bir şekilde etkilendiğini söyledi.

Bebek ve annelerin doğum sonrası kullandığı malzemelere yönelik fiyat araştırması yapan Taşcıer, yaşanan fiyat artışının ailelerin üzerinde ağır bir yük olduğunu söyledi. CHP'li Taşcıer, “Bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği masraflarında bir yılda ortalama yüzde 33’lere varan artışlar yaşandı. Türkiye’de geçen yıl 1 milyon 183 bin 652 bebek doğduğu düşünüldüğünde, milyonlarca ailenin dünyaya getirdikleri biricik yavrularını büyütebilmek için büyük harcamaları göğüslediği de görülebilecektir. Artan bebek bakım masraflarının, bebeğin ve annenin beslenmesi ile bebeğin temizliği özelinde, sadece son bir yılda ne ölçüde arttığını tespit edebilmek için bir inceleme çalışması yapılmıştır. En bilinen iki süpermarket ve bir anne bebek ürünleri mağazasının online satış platformlarında Nisan, Mayıs 2019 ve Mayıs 2020 tarihlerindeki sayfalarında yine en bilinen markaların satış fiyatları karşılaştırılmıştır. Böylece söz konusu markaların bir senede, aynı ürünlerindeki fiyatların artış oranı ortaya konulmuştur" dedi.

KALEM KALEM ARTIŞLAR

CHP'li Taşcıer'in hazırladığı rapora göre bebek bakımında son 1 yılda fiyatı en çok artan ürün annelerin süt miktarını artırmak için kullandığı sütlü içecekler. Bu üründe fiyat yüzde 99,8’lik artışla ikiye katlanmış duurmda. Emziren anneler için olan 200 gramlık sütlü içecek karışımının fiyatı 9,98 liradan, 19,95’e yükseldi. Diğer ürünlerde artan fiyatlar aşağıdaki şekilde;

►Prematüre, 2,3 ve 4 beden bezleri: yüzde 23,6

►Bebek sütü ve 18 ay sonrası için devam sütü: yüzde 25,9

►Bebek maması: yüzde 24,3

►Bebek şampuanı: yüzde 33,6

►Pişik önleyici bebek kremi: yüzde 28,6

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız