AKP iktidarının ekonomi politikası toplumun her kesimini daha fazla açlığa mahkûm etti. Derinleşen yoksulluk nedeniyle milyonlarca çocuk, henüz beşikteyken yaşam savaşı vermek zorunda kalıyor. Türkiye’de, 32 bini 4-11 yaş arasında 720 bin çocuk çalışmak zorunda kalıyor. Beş yaşın altındaki çocukların yüzde 6’sı kronik yetersiz beslenme yaşıyor, 145 bin çocuk ise ailesinin yanından alınma tehlikesiyle karşı karşıya.

Çocuk yoksulluğu zirvede
Fotoğraf: Depo Photos

Mustafa BİLDİRCİN

Türkiye’de iktidar eliyle yaratılan yoksulluk en çok çocukları etkiledi. Ailelerinin sosyoekonomik durumu nedeniyle milyonlarca çocuk yoksullukla boğuşurken TBMM Başkanlık Divanı Üyesi, CHP Milletvekili Abdurrahman Tutdere’nin, “Türkiye’de Çocuk Olmak” başlıklı çalışması, yürek yakan dramatik tabloyu bir kez daha gözler önüne serdi.

Tutdere’nin çalışmasında, eğitimden sağlığa, çalışma yaşamından sosyal hayata kadar çocukların yaşadığı sorunlara değinildi. Çalışmada, Türkiye’de 3 milyon 972 bin çocuğun örgün eğitimin dışında bırakılarak çalışmaya mahkûm edildiği kaydedilerek 616 çocuğun çalışırken yaşamını yitirdiği belirtildi.

ÇALIŞMAYA MAHKûM

TÜİK verilerinden de yararlanılarak hazırlanan çalışmada, 5-17 yaş grubunda bulunan ve “ekonomik faaliyette çalıştığı” belirtilen çocuk sayısının 720 bin olduğu bildirildi. Çalışan çocukların 32 bininin 4-11, 114 binin 12-14, 574 bininin ise 15-17 yaş grubunda olduğunu ifade eden Tutdere, “Yoksulluğa mahkûm edilen, yokluk içinde büyüyen çocukların okul terk etme oranı daha yüksek. Bu durum çocukların ekonomik nedenlerle erken yaşta çalışmaya mahkûm edildiğini açıkça ortaya koymaktadır” ifadelerini kullandı.

cocuk-yoksullugu-zirvede-1106181-1.

KRONİK AÇLIK

Çalışmanın en yakıcı bölümü ise çocuklarda görülen kronik açlığa dikkat çeken bölüm oldu. Birleşmiş Milletler Dünya Gıda Programı’nın yayımladığı Açlık Haritası verilerine değinilerek, “Türkiye’de 5 yaş altı çocukların yüzde 1,7’si akut yetersiz beslenme, yüzde 6’sı ise kronik yetersiz beslenme yaşıyor” denildi. Çalışmada, özellikle Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde yaşayan çocukların kronik açlık nedeniyle gelişemediği kaydedildi.