birgün

9° AÇIK

SİYASET 05.12.2020 09:57

Çocuklar aç yatarken kol saati dağıtıyorlar

AKP’li Şahinbey Belediyesi yeni evli çiftlere hediye edilmesi için 5 milyon 790 bin liraya, 15 bin adet kol saati satın aldı. CHP’li İrfan Kaplan konuyu Meclis’e taşıdı.

Çocuklar aç yatarken kol saati dağıtıyorlar

POLİTİKA SERVİSİ

Ekonomik kriz ve pandemi ülke ekonomisini yangın yerine çevirdi. Yurttaş hem genel hem de yerel iktidarlardan yardım bekliyor. Ama bazı belediyeler hala propoganda ve yandaş kayırma peşinde. Gaziantep’in Şahinbey Belediyesi evli çiftlere dağıtmak için aldığı 5 milyon 790 bin liralık saat alımı gerçekleştirdi.

CHP Gaziantep Milletvekili İrfan Kaplan, “Ülke yangın yeri, Gaziantep yangın yeri, esnaf kan ağlıyor, çocuklar yatağa aç giriyor; AKP’li belediye ihtişam derdinde” diyerek konuyu Meclis’e taşıdı.


Konuyla ilgili açıklama yapan Kaplan, “Esnafın durumu ortada. Yoksulun durumu ortada. Gaziantep’in ikinci büyük yerleşim yeri olan Şahinbey’de binlerce esnaf çaresizlikten kıvranırken; faturasını, kirasını ödeyemezken; belediye onlara destek vereceğine çok elzemmiş gibi 15 bin saate 6 milyona yakın para harcıyor. Bir kol saatine 386 Lira vereceklerine, esnafın faturasına, kirasına yardımcı olsunlar. Erzak yardımı yapsınlar. İşsizlerimizin, yoksullarımızın karnını doyuracak gıda yardımı yapsınlar. Tanesi 386 Liraya gelen 15 bin saate verdikleri parayla 15 bin tane tablet alınabiliyor. 15 bin tablet alıp gariban öğrenciye dağıtsınlar! Bu neyin lüks harcaması, kimin parasıyla kimi zİrfan ediyorlar? Yazıklar olsun diyorum” diyerek tepkisini dile getirdi.

SÜLEYMAN SOYLU’YA SORDU

Milletvekili Kaplan, TBMM’ye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun cevaplaması istemiyle soru önergesi vererek “Pandemi döneminde esnaf kepenk kapatmış, evine ekmek götüremezken Şahinbey Belediye’sinin 5 milyon 790 bin liraya ihale ile satın aldığı kol saatleri için herhangi bir yaptırımınız olacak mı? Şahinbey Belediyesi’nin esnaftan aldığı vergilerle, böyle zarüri olmayan bir harcama yapması ne kadar doğrudur? Bu keyfi harcamaların önüne ne zaman geçilecek?” sorularını yöneltti.

Neden BirGün?

Bağımsız bir gazete olarak amacımız, insanlara hakikati ulaştırarak ülkede gerçek bir demokrasi ve özgürlük ortamının yeşermesine katkı sunmak. Bu nedenle abonelikten elde ettiğimiz geliri, daha iyi bir gazeteciliği hayata geçirmek, okurlarımızın daha nitelikli ve güvenilir bir zemin üzerinden bilgiyle buluşmasını sağlamak için kullanıyoruz. Çünkü banka hesabını şişirmek zorunda olduğumuz bir patronumuz yok; iyi ki de yok.

Bundan sonra da yolumuza aynı sorumluluk bilinciyle devam edeceğiz.

Bu yolculukta bize katılmak ve bir gün habersiz kalmamak için
Bugün BirGün’e Abone Ol.

BirGün; seninle güçlü, seninle özgür!

BirGün’e Destek Ol