birgün

13° SİSLİ

GÜNCEL 30.11.2016 00:04

'Çocuklar devlet eliyle cemaat yurtlarına teslim ediliyor'

Adana bir kız öğrenci yurdunda en az 11 öğrencinin ve 1 güvenlik görevlisinin hayatını kaybetmesine sebep olan faciaya ilişkin CHP Adana milletvekilleri BirGün'e açıklamalarda bulundu. CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, "Köy okulları kapatılarak köylüler ilçelerdeki okullara yöneltiliyor. Bununla alakalı da öğrencilerin gidebilecekleri tek adres cemaat yurtları oluyor" dedi.

'Çocuklar devlet eliyle cemaat yurtlarına teslim ediliyor'

BURAK ABATAY / @abatayburak
burakabatay@birgun.net

Adana'nın Aladağ ilçesindeki 3 katlı Özel Aladağ Tahsil Çağındaki Talebelere Yardım Derneği Ortaöğretim Kız Öğrenci Yurdu'nda henüz belirlenemeyen bir nedenle yangın çıktı.

Yangın sonucunda 11 öğrenci ve 1 güvenlik görevlisinin yaşamını yitird. Faciada yaralanan 20’den fazla öğrenci ise Adana’daki çevre hastanelere götürüldü.

cocuklar-devlet-eliyle-cemaat-yurtlarina-teslim-ediliyor-215781-1.
CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen

Konuya ilişkin BirGün’e değerlendirmelerde bulunan CHP Adana Milletvekili Elif Doğan Türkmen, öğrencilerin geceleri dışarıya çıkmaması için tüm kapıların kilitli bırakıldığına yönelik bir iddianın olduğunu bildirdi.

Türkmen, facianın yaşandığı yurdun tarikatlara ait bir yurt olduğu herkes tarafından bilindiğini ifade ederken, “Takdiri ilahi deyip geçemeyiz” dedi.

Yaşanan olay ve yurtlarla alakalı olarak derhal bir araştırma önergesini sunacaklarını aktaran Türkmen, “Ölümlerde fiziki olarak kim sorumluysa, o sorumluluk kadar AKP de eğitim politikaları ekseninde sorumludur “ diyerek özel yurtların vehametini işaret etti.

Türkmen, köy okullarının kapatılarak köyde yaşayan ailelerin çocuklarını yurtlara teslim etmek zorunda bırakıldığını şu sözlerle aktardı:

“Aladağ’da bulunduğum süre boyunca gezilerimde de gördüğüm üzere ilçede Süleymancı Tarikatı’nın çok güçlü olduğu bilinir. AKP’nin köylerdeki okulları kapatma politikası uzunca bir süredir devam ediyor. Öğretmenler köylerde her şeye rağmen aydınlanmanın sembolüdür. Okulları kapatarak, köylerde yaşayan insanları kendilerini geliştirebilecek yalnızca bir kişiyle baş başa bırakırsınız, o da cami imamlarıdır. Aileler ise yoksullar ve çocuklarını okutmak istiyorlar. Köylerde okul olmaması sebebiyle ilçeye yöneldiklerinde servis problemiyle karşılaşıyorlar. Buna dair bir çözüm de yok. Evlerinde uyuması gereken çocuklar bu sebeplerle yurtlara yönlendiriliyor. Bu aileler yurtlar konusunda mecbur ve çaresizler. Bu iktidarın gerçek bir ayıbıdır. Ölümlerde fiziki olarak kim sorumluysa, o sorumluluk kadar AKP de eğitim politikaları ekseninde sorumludur”

cocuklar-devlet-eliyle-cemaat-yurtlarina-teslim-ediliyor-215782-1.
CHP Adana Milletvekili Aydın Uslupehlivan

Öte yandan CHP Adana Milletvekili Aydın Uslupehlivan ise BirGün’e açıklama yaparak facianın yaşandığı yurdun MEB izniyle açıldığına dair iddialarının olduğunu söyledi.

***

cocuklar-devlet-eliyle-cemaat-yurtlarina-teslim-ediliyor-215783-1.
CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş

“Yurdun ruhsatı var mı, yok mu?”

Yangın sonrasında kızının akıbetiyle alakalı bilgi alamayan bir öğrenci velisi, “Burası Süleymancıların yurdu. Yurdu yıktılar, çocuklarımızı buraya yerleştirdiler” diyerekten öğrencilerinv e ailelerin cemaat yurtlarına mecbur bırakıldığını işaret etti.

Bu konuya dair BirGün’e açıklama yapan CHP Adana Milletvekili İbrahim Özdiş, “Yurdun yangın merdivenin olmadığına ve üst katının tamamen ahşap olduğuna dair iddialar var. Bir yurdun yıkılarak çocukları ve aileleri bu yangın çıkan yurda mahkum bıraktıklarına dair bir iddia var. Bunlar hala teyit etmek için uğraştığımız iddialar. Ama asıl sorunun şu olması lazım: Yurdun ruhsatı var mı, yok mu? Burada şunu görüyoruz, çocuklar devlet eliyle cemaatlere teslim ediliyor.”

Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.
Tıklayınız